Washington – Rozšíření sankcí proti Severní Koreji za lednový jaderný test podpořilo 96 amerických senátorů, proti nehlasoval nikdo. Svůj hlas stihli odevzdat i senátoři Ted Cruz a Marco Rubio, kteří se v současnosti ucházejí o republikánskou nominaci do boje o křeslo v Bílém domě.
Demokratický kandidát, vermontský senátor Bernie Sanders, se na hlasování nedostavil.
Sněmovna reprezentantů podobný návrh zákona, který uvaluje nové sankce na režim diktátora Kim Čong-una, schválila už v lednu. Rozdíly mezi nimi by se měly podle očekávání rychle vyřešit, a konečnou podobu zákona by tak brzy mohl podepsat i prezident Barack Obama.
Norma obsahuje mimo jiné postihy všech, kteří nějaký způsobem podpoří fungování severokorejského jaderného programu a dalších agresivní vojenské aktivity, kteří porušují lidská práva a kteří podporují aktivity směřující k ohrožení kybernetické bezpečnosti USA. Na základě sankcí by jim bylo možné zmrazit majetek či znemožnit získání víz.
Armády USA, Jižní Koreje a Japonska se dnes navíc dohodly na dalším posílení sdílení zpravodajských informací a na "koordinaci bezpečnostních snah ve světle severokorejských jaderných a raketových hrozeb".
Už ve středu oznámila Jižní Korea, že zastaví činnost v průmyslové zóně Kesong, kterou provozuje společně s KLDR a kde ve zhruba 120 jihokorejských továrnách pracuje na 54 tisíc Severokorejců. S uzavíráním továren začal Soul podle agentury AP už dnes, jak dlouho bude ale proces trvat není jasné. Severokorejští dělníci dnes údajně beztak do práce nedorazili. Uzavření Kesongu připraví Pchjongjang o poslední oficiální zdroje tvrdé měny.
Nové sankce vůči KLDR oznámilo ve středu i Japonsko. Zahrnovat by měly například úplný zákaz přítomnosti severokorejských lodí v japonských přístavech.