Sacramento – Vysoké školy a univerzity v Kalifornii, které dostávají státní dotace, musí nově při vyšetřování případů znásilnění a sexuálního násilí na školní půdě dodržovat zásadu "ano znamená ano". Ta předpokládá jasný souhlas s jakoukoli sexuální aktivitou. Nová norma, která je podle USA Today první svého druhu ve Spojených státech, vyžaduje před sexem jednoznačný a vědomý souhlas všech zúčastněných a rovněž konstatuje, že mlčení či absence odporu souhlas neznamená.
"Stát Kalifornie nedovolí školám, aby případy znásilnění zametaly pod koberec," prohlásil demokratický senátor Kevin de Leon, který zmíněný zákon předložil. Senát Kalifornie normu minulý týden ve čtvrtek jednomyslně přijal a guvernér Jerry Brown již oznámil, že ji podepsal.
Bič na univerzity
Zákon je reakcí na kritiku toho, jak vysoké školy přistupují k případům údajného znásilnění. Dosavadní princip "ne znamená ne" prý totiž nahrával násilníkům.
"Máme zde přetrvávající představu, že když nejde o nějaké velké násilí, tak se to vlastně nepočítá," prohlásila Sofie Karaseková z Kalifornské univerzity v Berkley. Dodala, že norma by mohla změnit pohled na znásilnění.
Kritici naopak varují, že nový zákon nebezpečně rozšiřuje definici násilí a že posílá univerzity do temných a nepřátelských právních vod. Jedním z hlasitých kritiků je Národní koalice mužů, která zákon považuje za nenávistný, neboť podle ní poskytuje prostor pro falešná obvinění, bude stát stovky milionů dolarů na žalobách a povede k likvidaci nevinných životů.