Washington - Americká armáda přestala zveřejňovat statistiku o kritizovaných úderech bezpilotních letounů v Afghánistánu.
Podle ústředního velení, které na válku v Afghánistánu dohlíží, pravidelná měsíční data nepodávala reálný obraz. Byla prý publikována jen v případech, kdy letadla nějaký úder provedla. Ve většině případů se tyto stroje podle vojáků využívají pouze k průzkumu terénu.
Využívání bezpilotních letounů k úderu proti nepřátelským cílům je teď v USA velmi diskutovaným tématem.
Administrativa prezidenta Baracka Obamy začala tyto stroje nasazovat v boji proti příslušníkům teroristické sítě Al-Káida, při náletech ale někdy umírají i civilisté. To je příčinou rostoucího napětí mezi USA a Afghánistánem.
Nálety bezpilotních letadel nad nepřátelským územím ale v USA vzbuzují i etické otázky. Někteří američtí zákonodárci mají pochybnosti, zda je takové využití bezpilotních letounů vůbec v souladu se zákonem. Ptají se také, zda se nemůže stát, že tato letadla budou jednou použita i proti Američanům na území USA.
Jak Češi pomáhali s obnovou Afghánistánu:
O problematice se začalo více diskutovat po Obamově rozhodnutí nominovat svého vrchního poradce na terorismus Johna Brennana novým šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA).
Brennan je totiž architektem kampaně za využívání bezpilotních letadel. Brennana ve čtvrtek schválil do funkce Senát a v pátek byl nový ředitel jmenován.
Hlasování o Brennanově nominaci na šéfa CIA se přitom v Senátu zdrželo. Republikáni a část demokratů žádali, aby Bílý dům zveřejnil o nasazování bezpilotních letounů více informací.
Nálety zabily již téměř pět tisíc lidí
List Air Force Times napsal, že data o náletech bezpilotních letounů se začala v měsíčních intervalech zveřejňovat loni v říjnu. Armáda se tak snažila poskytnout podrobnější informace o využití těchto letounů ve válce v Afghánistánu.
Statistika se však na webu armády objevila jen za listopad, prosinec a leden, souhrn za únor už tyto údaje neobsahoval. Z webu byla odstraněna i starší data, která nahradila data nová - ta už ale neobsahovala žádné souvislosti se statistikou o náletech bezpilotních letounů.
Republikánský senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham v únoru prohlásil, že nálety amerických bezpilotních letadel už zabily asi 4700 lidí. Není ale jasné, kolik z toho byli nevinní civilisté.