Brennan prošel, po obstrukcích se stal novým šéfem CIA

Michal Žák Michal Žák
8. 3. 2013 6:50
Samotnému hlasování ale předcházely sáhodlouhé obstrukce republikána Randa Paula
John Brennan.
John Brennan. | Foto: Reuters

Washington - Senát amerického Kongresu ve čtvrtek schválil sedmapadesátiletého Johna Brennana ve funkci šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Dosavadní protiteroristický poradce prezidenta Baracka Obamy prošel poměrem 63 ku 34. Samotnému hlasování ovšem předcházely obstrukce. 

I obstrukce mají své limity

Randu Paulovi, republikánovi z Kentucky, se totiž podařilo zablokovat středeční jednání.

Jeden z čelných představitelů ultrakonzervativního hnutí Tea Party si přitom vystačil sám. Za řečnickým pultem strávil více než půl dne - slova se podle serveru Politico ujal ve středu v 11:47 a skončil až ve čtvrtek v 00:39.

"Rád bych to zkusil protahovat dalších dvanáct hodin a pokořil tak rekord Stroma Thurmonda," připomněl dlouholetého republikánského senátora, který dokázal řečnit 24 hodin.

"Ale zjistil jsem, že obstrukce mají své limity, a já se o jeden z nich budu muset postarat během pár minut," zavtipkoval Paul na konci svého projevu s tím, že musí na toaletu. "Jsem velmi unavený. Bolí mě nohy, bolí mě chodidla, bolí mě všechno."

Z českých luhů a hájů

Obstrukce jsou poměrně populární i v české sněmovně. V minulosti tak dokázala opozice zablokovat jednání Parlamentu na dlouhé dny. Žádný ze zákonodárců - včetně těch nejupovídanějších - ale nedokázal řečnit dvanáct hodin, obvykle si "brali služby". Mnozí si navíc vypomáhali například předčítáním bible.

Spor o Brennana

Známému kritikovi prezidenta Obamy prý bylo od začátku jasné, že Brennanovu potvrzení ve funkci v důsledku nemá šanci zabránit. Jednání mu prý ale přišlo jako vhodná chvíle pro debatu o limitech boje Bílého domu s terorismem.

Podpořil ho v tom ostatně zhruba tucet dalších konzervativních zákonodárců, kteří mu během řečnického maratonu pokládali dotazy.

Jablkem "sporu o Brennana" se stalo zpřístupnění dokumentů o používání bezpilotních letounů. Mnozí senátoři tvrdí, že dokud materiály neuvidí, nemohou plnohodnotně vykonávat svou dohlížecí funkci. Někteří navíc Obamově administrativě spílají za nasazení dronů proti Američanům, kteří se v zahraničí dali na teroristickou dráhu.

Rand Paul během svého vystoupení v Senátu
Rand Paul během svého vystoupení v Senátu | Foto: Reuters

Sám Brennan údery z dronů, které USA používají především proti tálibům působícím na severu Pákistánu, v Senátu před nedávnem hájil.

Podle něj slouží pouze jako poslední prostředek proti vážné teroristické hrozbě, a ne jako nástroj odplaty za předchozí atentáty.

Brennan se stane nástupcem Davida Petraeuse, který na funkci rezignoval v listopadu kvůli milostné aféře.

 

Právě se děje

Další zprávy