USA poslaly šest vězňů z Guantánama do Uruguaye

ČTK ČTK
7. 12. 2014 14:31
Jde o první trestance z nechvalně proslulé věznice, kteří byli posláni do Jižní Ameriky. Nikdo ze šestice mužů nebyl obviněn, v podezření se ocitli kvůli údajným vazbám na Al-Káidu.
Foto: Aktuálně.cz

Miami/Montevideo - Spojené státy propustily šest vězňů z věznice na americké základně Guantánamo na Kubě. Čtyři Syřany, jednoho Tunisana a jednoho Palestince slíbila přijmout Uruguay.

Do této jihoamerické země dnes dorazili na palubě amerického vojenského letounu a ihned se odebrali do nemocnice na lékařské testy, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké představitele.

"Jsme Uruguayi za tuto důležitou humanitární akci velmi vděčni," uvedl Clifford Sloan, zmocněnec amerického ministerstva zahraničí, které má Guantánamo na starosti.

"Podpora, které se nám dostává od našich přítel a spojenců je velmi důležitá, abychom dosáhli našeho společného cílu, kterým je uzavření Guantánama. Tento převoz (vězňů) je zásadním mezníkem," dodal.

Šestice mužů byla zadržena kvůli údajným vazbám na teroristy z Al-Káidy, nikdy ale nebyli z ničeho obviněni. Jde o vůbec první vězně z americké základny na Kubě, kteří byli posláni do Jižní Ameriky. Na Guantánamu strávili více než 12 let. Podle amerických úřadů nepředstavují hrozbu, nemůže jim ale být umožněn návrat do zemí, ze kterých pocházejí.

Ve věznici tak nyní zůstává už jen 136 vězňů, což je nejméně od chvíle, kdy bylo Guantánamo v roce 2002 otevřeno a přijalo první údajné radikály, poznamenala americká televizní stanice Fox News.

Muže vězněné na americké základně dosud přijalo více než 50 zemí. Jen letos v listopadu bylo propuštěno sedm vězňů - tři skončili v Gruzii, dva na Slovensku, jeden v Saúdské Arábii a jeden v Kuvajtu.

Guantánamo funguje od ledna 2002, kdy tam byli dopraveni první podezřelí z teroristických útoků či z příslušnosti k hnutí Taliban nebo k teroristické síti Al-Káida. Od té doby prošlo věznicí asi 775 lidí zadržených v Afghánistánu, Iráku či na severovýchodě Afriky, z nichž drtivá většina nebyla nikdy obviněna a roky neměla ani přístup k právníkům.

Pod tlakem veřejnosti a některých vlád urychlily Spojené státy v roce 2007 výslechy a většinu zadržených buď propustily, nebo předaly justici.

 

Právě se děje

Další zprávy