USA poslaly do Iráku dalších 130 vojáků, Francie dodá zbraně

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 8. 2014 12:45
Nově dorazivší vojáci mají především dohlížet na organizaci humanitární pomoci.
Letoun US Air Force F/A-18E Super Hornet přistává na palubě letadlové lodě USS George H.W. Bush v Perském zálivu. Američané je používají k bombardování pozic džihádistů.
Letoun US Air Force F/A-18E Super Hornet přistává na palubě letadlové lodě USS George H.W. Bush v Perském zálivu. Američané je používají k bombardování pozic džihádistů. | Foto: Reuters

Bagdád/Washington - Spojené státy vyslaly do iráckého Kurdistánu okolo 130 vojáků, kteří mají místním lidem pomoci proti hrozbě radikálů z Islámského státu (IS).

Oznámil to americký ministr obrany Chuck Hagel, podle něhož již do oblasti města Irbíl dorazili.

Nedlouho poté francouzský prezident Francois Hollande oznámil, že země galského kohouta pošle Kurdům na severu Iráku zbraně. Podle Elysejského paláce se na tom dohodl s úřady v Bagdádu.

Pomoc jezídům

Američané v Kurdistánu již od pátku podnikají letecké údery proti extremistům, kteří hrozí povražděním desetitisíců vyznavačů jezídské víry ukrytých v horách.

Podle nejmenovaného představitele Pentagonu citovaného agenturou Reuters mají nově dorazivší vojáci především dohlížet na organizaci humanitární pomoci, kterou vyčerpaným jezídům shazují letadla USA, Británie a Francie, a poskytovat další nutnou pomoc.

Washington již v minulých měsících poslal do země několik stovek vojáků za účelem ochrany Američanů v oblasti. V Iráku jich tak v současnosti působí okolo tisícovky.

Politické půtky

Spojené státy o víkendu oznámily, že kvůli vyhrocené situaci přemístily část personálu z velvyslanectví v Bagdádu a konzulátu v Irbílu do Basry.

Napětí v zemi roste nejen kvůli pokračující ofenzivě IS, ale i v souvislosti s pondělním jmenováním Hajdara Abádího premiérem.

Dosavadní předseda vlády Núrí Málikí s tím nesouhlasí, čímž prohloubil politickou krizi v zemi. Ve středu v televizním projevu prohlásil, že pověření Abádího sestavením nové vlády je porušením ústavy a nemá žádnou hodnotu.

Moci se prý současný šéf vlády nevzdá do té doby, než o situaci rozhodne federální soud, citovala Málikího agentura AFP. S čím konkrétně se Málikí na soud obrátil, není jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy