reklama
 
 

USA obnoví většinu sankcí vůči Barmě. Chystá ale výjimky, povolí obchod konkrétním firmám i lidem

14. 5. 2016
Washington sice prodlouží sankce, jejichž platnost končí příští týden, současně ale pravděpodobně nabídne obchodní licence některým společnostem a odstraní ze sankčního seznamu některé lidi. Oznámení o prodloužení sankcí může přijít už v úterý, tedy ještě předtím, než Barmu navštíví americký ministr zahraničí John Kerry, který má do země přicestovat 22. května.

Washington - Spojené státy se chystají obnovit většinu dosavadních sankcí, které uplatňují proti Barmě a jejichž platnost vyprší příští týden. Provedou ale některé změny, které se zaměří na podporu investic a obchodu. S odvoláním na několik vysokých představitelů USA o tom v sobotu informovala agentura Reuters.

Oznámení o prodloužení sankcí může přijít už v úterý, tedy ještě předtím, než Barmu navštíví americký ministr zahraničí John Kerry. Ten má do země přicestovat 22. května.

Americké ministerstvo financí výrazně zmírnilo sankce proti Barmě tím, že vydalo obecné licence, které poskytují firmám a investorům výjimky ze sankcí namířených proti více než stovce jednotlivců a podniků. Týká se to i některých z největších obchodních společností v zemi.

Spojené státy začaly zmírňovat obchodní a finanční sankce vůči Barmě poté, co její vojenští představitelé zahájili reformy, které v roce 2011 vedly k vytvoření civilní vlády. Tím začala i politická transformace země, která zhruba půl století strávila kvůli existenci tamní junty v mezinárodní izolaci.

Loni v prosinci americké ministerstvo financí dočasně uvolnilo na půl roku omezení obchodu tím, že umožnilo přepravu přes barmské přístavy a letiště.

Nyní Washington pravděpodobně nabídne další obecné licence konkrétním společnostem a odstraní ze sankčního seznamu některé lidi.

Kerryho návštěva v Barmě je první od volebního vítězství strany bývalé disidentky a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij loni v listopadu. V dubnu byl zvolen novým barmským prezidentem její blízký spolupracovník Tchin Ťjo, protože Su Ťij se podle nynější ústavy, vypracované ještě za vlády junty, prezidentkou stát nemůže.

Dokument publicisty Milana Šímy a fotografa Jana Šibíka, který popisuje život slepých barmských dětí, které žijí nedaleko Rangúnu. | Video: Milan Šíma, Jan Šibík |  06:35

autor: ČTK | 14. 5. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama