USA kvůli íránské hrozbě přesunou na Blízký východ raketový systém Patriot

ČTK ČTK
11. 5. 2019 11:01
Spojené státy kvůli neupřesněné íránské hrozbě přesunou na Blízký východ raketový systém Patriot, oznámilo v pátek americké ministerstvo obrany. Pentagon žádné podrobnosti neuvedl. Agentura AP nicméně citovala bezpečnostního činitele, podle nějž je krok reakcí na zjištění zpravodajských služeb, že Íránci naložili vojenský materiál a rakety do malých lodí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington už minulou neděli sdělil, že do regionu vyslal operační svaz v čele s letadlovou lodí USS Abraham Lincoln. Ministr obrany Patrick Shanahan v pondělí rozhodnutí označil za reakci na blíže neupřesněnou íránskou hrozbu.

Napětí mezi Íránem a USA vzrostlo loni, když USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovily protiíránské sankce. Americký prezident Donald Trump krok zdůvodnil tím, že dohoda nebrání Teheránu získat jaderné zbraně, ačkoli Írán ujišťoval, že jeho nukleární program je mírový.

Teherán tento týden oznámil, že přestane některé závazky vyplývající z dohody dodržovat, a vyloučil možnost americko-íránských rozhovorů.

Dohodu uzavřely s Íránem kromě USA také Rusko, Čína, Británie, Německo, Francie a EU. Teherán dosud podmínky dohody podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) plnil.

Německo, Francie a Británie ve čtvrtek ve společném prohlášení Írán vyzvaly, aby se nadále jadernou dohodou z roku 2015 řídil. Odmítly i jakékoli ultimátum ze strany Íránu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy