Trump vyzval Írán k jednání o jaderném programu, na oplátku nabídl hospodářskou pomoc

ČTK ČTK
9. 5. 2019 22:36
Americký prezident Donald Trump dnes vyzval íránské vedení, aby s ním uzavřelo dohodu o jaderném programu. Trump na tiskové konferenci novinářům podle agentury Reuters řekl, že USA nechtějí, aby Teherán vlastnil jaderné zbraně. Šéf Bílého domu v minulosti několikrát hovořil o možném summitu, což ale Írán vždy odmítl.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

"To, co by měli udělat, je zavolat mi a sejít se. Můžeme se dohodnout, uzavřít férovou dohodu. Nechceme jen, aby měli jaderné zbraně, takže mnoho nežádáme," prohlásil Trump. Doplnil, že na oplátku Spojené státy pomohou Teheránu s hospodářskou obnovou země. "Měli by zavolat. Pokud to udělají, jsme připraveni jednat," dodal.

Trump před rokem odstoupil od mezinárodní dohody, kterou s Íránem podepsaly vedle USA také Rusko, Čína, Británie, Německo, Francie a EU. Zdůvodnil to tím, že dohoda nebrání Teheránu získat jaderné zbraně, ačkoli Írán ujišťoval, že jeho nukleární program je mírový.

Írán dosud podmínky dohody s ostatními signatáři plnil, ale ve středu íránský prezident Hasan Rúhání oznámil, že jeho země v reakci na americké sankce přestane dodržovat některé závazky. Německo, Francie a Británie ve společném prohlášení Írán vyzvaly, aby se nadále jadernou dohodou z roku 2015 řídil.

Novináři se ve čtvrtek Trumpa zeptali, z jakého důvodu vyslal do regionu letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Ministr obrany Patrick Shanahan v pondělí rozhodnutí označil za reakci na blíže neupřesněnou íránskou hrozbu. Ani Trump dnes nechtěl o podrobnostech hovořit.

"Máme informace, které nechcete znát," řekl prezident. "Byly velice ohrožující a my musíme zajistit skvělou bezpečnost této zemi i řadě dalších míst," dodal.

V souvislosti s vysláním operačního svazu v čele s letadlovou lodí do blízkovýchodního regionu se novináři Trumpa zeptali, zda kvůli tomu nehrozí vojenské střetnutí. "Nechci říct ne, ale doufejme, že se tak nestane," uvedl.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy