Druhý summit Spojených států a Severní Koreje skončil předčasně a bez dohody. Donald Trump a Kim Čong-un se neshodli v otázce amerických sankcí. Severokorejský lídr požadoval jejich úplné zrušení. "To jsme nemohli udělat," reagoval na požadavek totalitního státu americký prezident. Sankce přispívají k napjatým vztahům mezi USA a KLDR už od konce 80. let. Připomeňte si další důležité milníky, které ovlivnily společnou historii těchto dvou států.
První významné návštěvy
USA se státem na severní části Korejského poloostrova neudržují diplomatické vztahy. V KLDR nemají například vlastní ambasádu. Přesto jejich diplomaté čas od času Severní Koreu navštěvují. Ve znamení prvních návštěv amerických představitelů v KLDR byla 90. léta a začátek nového století.
V roce 1994 přijel do severokorejské metropole Pchjongjangu na třídenní soukromou návštěvu tehdejší americký prezident Jimmy Carter. Setkal se tu se severokorejským vůdcem Kim Ir-senem. V říjnu 1994, tři měsíce po smrti Kim Ir-sena, Pchjongjang oficiálně zmrazil civilní jaderný program. Stalo se tak v rámci dohody, kterou v Ženevě podepsal s USA, a to výměnou za dodávku jaderných reaktorů k civilním účelům.
V roce 2000 navštívila Severní Koreu americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která si potřásla rukou s někdejším lídrem Kim Čong-ilem. Jednalo se o prvního vysokého představitele USA, který oficiálně navštívil KLDR.
Se současným vůdcem Kim Čong-unem se kromě samotného amerického prezidenta setkal několikrát i nynější ministr zahraničí USA Mike Pompeo.