Hádky o jaderných zbraních a srovnávání s Hitlerem. Tak se vyvíjely spory USA a KLDR

ČTK Adéla Očenášková ČTK, Adéla Očenášková
28. 2. 2019 19:38
Druhý summit Spojených států a Severní Koreje skončil předčasně a bez dohody. Donald Trump a Kim Čong-un se neshodli v otázce amerických sankcí. Severokorejský lídr požadoval jejich úplné zrušení. "To jsme nemohli udělat," reagoval na požadavek totalitního státu americký prezident. Sankce přispívají k napjatým vztahům mezi USA a KLDR už od konce 80. let. Připomeňte si další důležité milníky, které ovlivnily společnou historii těchto dvou států.
Madeleine Albrightová a Kim Čong-il - Albrightová na návštěvě KLDR v roce 2000
Madeleine Albrightová a Kim Čong-il - Albrightová na návštěvě KLDR v roce 2000 | Foto: ČTK

První významné návštěvy

USA se státem na severní části Korejského poloostrova neudržují diplomatické vztahy. V KLDR nemají například vlastní ambasádu. Přesto jejich diplomaté čas od času Severní Koreu navštěvují. Ve znamení prvních návštěv amerických představitelů v KLDR byla 90. léta a začátek nového století. 

V roce 1994 přijel do severokorejské metropole Pchjongjangu na třídenní soukromou návštěvu tehdejší americký prezident Jimmy Carter. Setkal se tu se severokorejským vůdcem Kim Ir-senem. V říjnu 1994, tři měsíce po smrti Kim Ir-sena, Pchjongjang oficiálně zmrazil civilní jaderný program. Stalo se tak v rámci dohody, kterou v Ženevě podepsal s USA, a to výměnou za dodávku jaderných reaktorů k civilním účelům.

V roce 2000 navštívila Severní Koreu americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která si potřásla rukou s někdejším lídrem Kim Čong-ilem. Jednalo se o prvního vysokého představitele USA, který oficiálně navštívil KLDR.

Se současným vůdcem Kim Čong-unem se kromě samotného amerického prezidenta setkal několikrát i nynější ministr zahraničí USA Mike Pompeo.

 

Právě se děje

Další zprávy