Hádky o jaderných zbraních a srovnávání s Hitlerem. Tak se vyvíjely spory USA a KLDR

ČTK Adéla Očenášková ČTK, Adéla Očenášková
28. 2. 2019 19:38
Druhý summit Spojených států a Severní Koreje skončil předčasně a bez dohody. Donald Trump a Kim Čong-un se neshodli v otázce amerických sankcí. Severokorejský lídr požadoval jejich úplné zrušení. "To jsme nemohli udělat," reagoval na požadavek totalitního státu americký prezident. Sankce přispívají k napjatým vztahům mezi USA a KLDR už od konce 80. let. Připomeňte si další důležité milníky, které ovlivnily společnou historii těchto dvou států.
Summit USA a KLDR v Hanoji
Summit USA a KLDR v Hanoji | Foto: Reuters

Útok na loď a první sankce

O zhoršení americko-severokorejských vztahů se postaral také útok čtyř plavidel KLDR podporovaných dvěma stíhacími letouny na americkou výzvědnou loď Pueblo (AGER - 2) v lednu 1968. Severokorejci zajali celou její posádku. Zatímco Američané tvrdili, že jejich loď se plavila v mezinárodních vodách, podle druhé strany narušila výsostné vody KLDR.

Krize se protáhla na celý rok a 82 amerických námořníků (jeden při útoku zemřel) se domů vrátilo až po 11 měsících zajetí. Loď se stala jediným válečným plavidlem USA v cizích rukách. V roce 1969 také Pchjongjang sestřelil dva americké špionážní letouny EC-121 a jeden vrtulník.

O necelých dvacet let později, v lednu 1988, vyhlásily USA vůbec poprvé sankce proti KLDR. Impulzem byla nehoda jihokorejského letadla, na jehož palubě vybuchla v roce 1987 severokorejská bomba. Spojené státy také zařadily Severní Koreu mezi "teroristické státy".

 

Právě se děje

Další zprávy