USA do roka spustí protiraketový štít nad jižní Evropou

Zahraničí Zahraničí
1. 8. 2010 11:58
Podle listu Washington Post Američané spolu s Izraelci budují obranu namířenou proti Íránu
Americká námořní loď, systém Aegis
Americká námořní loď, systém Aegis | Foto: repro Aktuálně.cz

Washington/Tel Aviv - Spojené státy zřejmě příští rok spustí nad jižní Evropou protiraketový štít zaměřený proti hrozbě raketového útoku z Íránu. Informoval o tom list Washington Post, který v neděli citovala agentura AFP.

Podle informací z amerického ministerstva obrany je Pentagon blízko uzavření dohody o umístění pozemního radaru v Turecku nebo v Bulharsku, napsal americký deník. Instalace tohoto radaru by umožnila spuštění první fáze protiraketového štítu v roce 2011.

V září 2009 opustil současný americký prezident Barack Obama projekt protiraketového štítu, který prosazoval jeho předchůdce George Bush. Projekt počítal s umístěním radaru v ČR a protiraketových střel v Polsku.

Proti tomuto záměru se velmi ostře stavěla Moskva, která systém označila za ohrožení své bezpečnosti. Washington trval na tom, že projekt je namířen pouze proti případnému nebezpečí raketového útoku z Íránu.

Podle Washington Post pracuje americká armáda se svými spojenci v čele s Izraelem na podobném protiraketovém projektu na Blízkém východě. Od roku 2008 stojí v Izraeli pozemní radar, další má být postaven v jedné ze zemí Perského zálivu.

Protiraketové systémy v Evropě a na Blízkém východě jsou podle amerického deníku technicky nezávislé a jsou v různých stádiích vývoje, budou však zřejmě podléhat společnému americkému operačnímu centru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy