USA právě testují v Izraeli nový protiraketový deštník

Roman Gazdík
23. 10. 2009 17:24
Velké cvičení armád obou zemí Juniper Cobra bude trvat 3 týdny
Protiraketový systém Aegis. Ilustrační foto
Protiraketový systém Aegis. Ilustrační foto | Foto: repro Aktuálně.cz

Tel Aviv - Spojené státy a Izrael právě testují protiraketovou obranu založenou na systému Aegis, který by měl chránit i střední Evropu. Zkoušky protiraketové obrany jsou součástí třítýdenního cvičení Juniper Cobra, které armády obou zemí odstartovaly ve středu.

„Tato série cvičení nám umožňuje další porozumění technologii obrany proti balistickým střelám," řekl ve čtvrtek novinářům v Tel Avivu kontradmirál John Richardson.

„Cvičení nemá přímou souvislost s nedávnými prohlášeními týkajícími se protiraketové obrany v Evropě, ale jde o lekci, která nám ji umožní porozumět a dále rozvinout," dodal.

Spojené státy a Izrael konkrétně testují, jak jsou spolu schopny komunikovat protiraketové systémy Aegis, Patriot a THAAD a izraelské inrterceptory Arrow II.

Obamova protiraketová obrana:

Aegis, Patriot i THAAD se stanou součástí nového systému protiraketové obrany, který plánuje americký prezident Barack Obama rozprostřít nad Evropou.

Americká administrativa zdůrazňuje, že v porovnání s předchozími plány George W. Bushe bude nová protiraketová obrana levnější, adaptabilnější na rozvíjející se hrozby v budoucnu a založena na vyzkoušených a fungujících technologiích.

Bushova protiraketová obrana:

V prvních třech fázích (do roku 2018) má poskytnout ochranu proti střelám krátkého a středního doletu, po roce 2020 i proti mezikontinentálním střelám. Systém je založen na soustavě mobilních radarů umístěných na lodích, ve vzduchu i na zemi. Přemístitelný radar AN/TPY2 Američané poskytli i Izraelcům, je umístěn na malé americké základně v jižním Negevu. 

Takzvaný X-bandový radar dokáže údajně z jednoho pobřeží USA zachytit baseballový míček na druhém pobřeží. Tento chrání Havaj, Američané však počítají s tím, že jeden bude i v Evropě, zřejmě na Kavkaze.
Takzvaný X-bandový radar dokáže údajně z jednoho pobřeží USA zachytit baseballový míček na druhém pobřeží. Tento chrání Havaj, Američané však počítají s tím, že jeden bude i v Evropě, zřejmě na Kavkaze. | Foto: Reuters

Juniper Cobra je cvičení velkého rozsahu a účastní se ho okolo tisícovky amerických vojáků. Zahrnuje jak reálné testy protiraketového deštníku, tak počítačové simulace.

Podle izraelských médií vojáci testujíí scénář kombinovaného útoku z Íránu, Sýrie a od libanonského hnutí Hizballáh. Cvičení se připravovala po dva roky a nereagují na současnou politickou situaci.

Írán nedávno odtajnil, že staví další zařízení na obohacování uranu a zvýšil tak obavy Západu, že je jeho program určen na výrobu jaderné zbraně. Teherán tvrdí, že mu jde pouze o mírové využití nukleární energie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy