Washington - Napětí kolem severoiráckého Kurdistánu, odkud operují povstalci z Kurdské strany pracujících (PKK) proti Turecku, chtějí USA vyřešit s Ankarou a Bagdádem trojstrannými rozhovory.
Potvrdila to americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její britský kolega David Miliband s tím, že prvořadé je zamezit novým operacím v Iráku.
Sedmnáct tureckých vojáků zabili při nedělním útoku kurdští rebelové u hranic s Irákem. Sami přitom ztratili 32 bojovníků, desítky lidí byly zraněny. V pondělí turecká vláda navíc oznámila, že dalších osm vojáků je nezvěstných.
Invaze do severního Iráku, odkud Turci chtějí vypudit povstalce z PKK, je tak zřejmě na spadnutí. Ta by však znamenala zhoršení situace v relativně klidném iráckém Kurdistánu.
Podle starších zprávse k hranici už blíží turecká armádní vozidla naložená vojáky a těžkými zbraněmi. Turecká vláda nicméně řekla, že bude reagovat na příměří, která jí PKK nabídla.
Jasno nemají ani iráčtí Kurdové: někteří své turecké bližní podporují, jiní zase odsuzují.
USA žádají o zdrženlivost
O situaci už jednají i zástupci USA a Iráku - americké úřady se podle CNN obávají, že případný vpád Turecka do Iráku by mohl ohrozit stabilitu bagdádské vlády i americké jednotky v Iráku.
Premiér Recep Tayyip Erdogan po jednáních tureckých nejvyšších představitelů podle agentury Reuters řekl, že Riceová požádala o několikadenní odklad případné odvetné akce turecké strany.
"Očekáváme, že Spojené státy podniknou rychlé kroky přiměřeně k našemu strategickému partnerství," řekl Erdogan na noční tiskové konferenci.
"Jsme rozčileni"
Kvůli víkendovému incidentu se v neděli mimořádně sešla turecká bezpečnostní rada. "Jsme velmi rozčíleni," řekl novinářům premiér Erdogan před podvečerním setkáním s prezidentem Abdullahem Gülem.
"I když respektujeme územní celistvost Iráku, Turecko nebude tolerovat napomáhání k terorismu. A nebudeme platit jakoukoliv cenu za to, abychom uchránili svá práva, naši jednotu a naše obyvatele," vyjádřil se ostře v prohlášení následujícím po oboustranném jednání prezident Gül.
Turci chtějí dostat pod kontrolu oblasti, které podle nich slouží jako základny kurdských rebelům.
Už ve středu přeshraniční výpad proti Kurdům posvětil turecký parlament.
Proti tureckým operacím v Iráku se postavil americký prezident George Bush, vojenský útok se pokoušel v týdnu Ankaře rozmluvit také irácký viceprezident Tárik Hášimí.