Držte se stranou od Krymu, vzkázala Američanům Moskva. Riziko incidentu je prý vysoké

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2021 17:54
Rusko v úterý varovalo Spojené státy, ať se drží stranou od černomořského pobřeží Ruska a Krymu. Riziko incidentu je velmi vysoké, uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Vyslání dvou amerických vojenských lodí do Černého moře, kam mají připlout tento týden, označil na pozadí stoupajícího napětí na východě Ukrajiny za "provokaci". Generální tajemník NATO Rusy následně vyzval ke klidu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rjabkov současně ujistil, že Moskva hodlá nadále bránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatisty od jara 2014. Rusko tak chce postupovat navzdory americkému varování, že zaplatí "vysokou cenu" za počínání na východě Ukrajiny. "Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit," prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Na zvyšující se napětí na Ukrajině reagoval také generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. V úterý vyzval Rusko, aby přestalo shromažďovat jednotky u hranic Ukrajiny a ukončilo podporu separatistů na východě země. Před jednáním s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou zároveň prohlásil, že NATO kvůli současné vyhrocené situaci zvažuje další možnosti pomoci Kyjevu. Šéf ukrajinské diplomacie řekl, že jeho země nechce válku s Ruskem a usiluje o diplomatické řešení konfliktu.

Kuleba do Bruselu přijel na mimořádné jednání v rámci partnerské rady NATO - Ukrajina, o něž Kyjev požádal kvůli vyhrocené situaci na východě země, kde při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků. Ukrajinská armáda se obává, že shromažďování desítek tisíc ruských vojáků u hranic a na okupovaném Krymu může být přímou hrozbou pro její bezpečnost, Moskva naopak tvrdí, že chce hájit bezpečnost vlastní.

"Rusko musí ihned ukončit toto shromažďování jednotek uvnitř Ukrajiny a u jejích hranic, ukončit provokace a okamžitě snížit napětí," řekl dnes Stoltenberg. Aliance bude podle něj pokračovat v podpoře ukrajinských sil a hledat cesty, jak ji rozšířit. O možném posílení spojeneckých jednotek v černomořské oblasti, které žádá Kyjev, však konkrétně nemluvil.

Kuleba prohlásil, že jeho země usiluje o mírové řešení a nechystá se na ozbrojený konflikt.

USA: Jsme vývojem znepokojeni

K situaci na východu Ukrajiny se vyjádřil také americký ministr zahraničí Antony Blinken. Spojené státy jsou podle něj vážně znepokojeny ruskými vojenskými aktivitami zvyšujícími napětí na Ukrajině. Šéf americké diplomacie se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou na schůzce v Bruselu ujistil Kyjev o "neochvějné podpoře" USA. Podle Kuleby by americká podpora Ukrajiny měla pomoci přesvědčit Rusko, aby se vyvarovalo jakýchkoli vojenských akcí.

Blinken v úterý podruhé za několik týdnů dorazil do Bruselu, aby setkáním s ukrajinským ministrem zahájil třídenní sérii jednání, jimiž chce Washington dát najevo, že prezident Joe Biden přistupuje k evropským partnerům vstřícněji než jeho předchůdce Donald Trump. Stěžejním tématem Blinkenovy cesty je současné obnovení bojů na východě Ukrajiny a koncentrace ruských jednotek u ukrajinských hranic a na Krymu.

"Ministr dal najevo znepokojení nad promyšlenými ruskými akcemi k eskalaci napětí na Ukrajině, včetně agresivní rétoriky a dezinformací, rostoucímu porušování příměří a pohybu jednotek na okupovaném Krymu a poblíž ukrajinských hranic," uvedlo po jednání americké ministerstvo zahraničí.

Video: Jsme připraveni k boji, zní ze zákopů proruských separatistů

„Jsme připraveni k boji. O kompromisu nevíme,“ zní ze zákopů proruských separatistů na východní Ukrajině. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy