Držte se stranou od Krymu, vzkázala Američanům Moskva. Riziko incidentu je prý vysoké

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2021 17:54
Rusko v úterý varovalo Spojené státy, ať se drží stranou od černomořského pobřeží Ruska a Krymu. Riziko incidentu je velmi vysoké, uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Vyslání dvou amerických vojenských lodí do Černého moře, kam mají připlout tento týden, označil na pozadí stoupajícího napětí na východě Ukrajiny za "provokaci". Generální tajemník NATO Rusy následně vyzval ke klidu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rjabkov současně ujistil, že Moskva hodlá nadále bránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatisty od jara 2014. Rusko tak chce postupovat navzdory americkému varování, že zaplatí "vysokou cenu" za počínání na východě Ukrajiny. "Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit," prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Na zvyšující se napětí na Ukrajině reagoval také generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. V úterý vyzval Rusko, aby přestalo shromažďovat jednotky u hranic Ukrajiny a ukončilo podporu separatistů na východě země. Před jednáním s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou zároveň prohlásil, že NATO kvůli současné vyhrocené situaci zvažuje další možnosti pomoci Kyjevu. Šéf ukrajinské diplomacie řekl, že jeho země nechce válku s Ruskem a usiluje o diplomatické řešení konfliktu.

Kuleba do Bruselu přijel na mimořádné jednání v rámci partnerské rady NATO - Ukrajina, o něž Kyjev požádal kvůli vyhrocené situaci na východě země, kde při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků. Ukrajinská armáda se obává, že shromažďování desítek tisíc ruských vojáků u hranic a na okupovaném Krymu může být přímou hrozbou pro její bezpečnost, Moskva naopak tvrdí, že chce hájit bezpečnost vlastní.

"Rusko musí ihned ukončit toto shromažďování jednotek uvnitř Ukrajiny a u jejích hranic, ukončit provokace a okamžitě snížit napětí," řekl dnes Stoltenberg. Aliance bude podle něj pokračovat v podpoře ukrajinských sil a hledat cesty, jak ji rozšířit. O možném posílení spojeneckých jednotek v černomořské oblasti, které žádá Kyjev, však konkrétně nemluvil.

Kuleba prohlásil, že jeho země usiluje o mírové řešení a nechystá se na ozbrojený konflikt.

USA: Jsme vývojem znepokojeni

K situaci na východu Ukrajiny se vyjádřil také americký ministr zahraničí Antony Blinken. Spojené státy jsou podle něj vážně znepokojeny ruskými vojenskými aktivitami zvyšujícími napětí na Ukrajině. Šéf americké diplomacie se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou na schůzce v Bruselu ujistil Kyjev o "neochvějné podpoře" USA. Podle Kuleby by americká podpora Ukrajiny měla pomoci přesvědčit Rusko, aby se vyvarovalo jakýchkoli vojenských akcí.

Blinken v úterý podruhé za několik týdnů dorazil do Bruselu, aby setkáním s ukrajinským ministrem zahájil třídenní sérii jednání, jimiž chce Washington dát najevo, že prezident Joe Biden přistupuje k evropským partnerům vstřícněji než jeho předchůdce Donald Trump. Stěžejním tématem Blinkenovy cesty je současné obnovení bojů na východě Ukrajiny a koncentrace ruských jednotek u ukrajinských hranic a na Krymu.

"Ministr dal najevo znepokojení nad promyšlenými ruskými akcemi k eskalaci napětí na Ukrajině, včetně agresivní rétoriky a dezinformací, rostoucímu porušování příměří a pohybu jednotek na okupovaném Krymu a poblíž ukrajinských hranic," uvedlo po jednání americké ministerstvo zahraničí.

Video: Jsme připraveni k boji, zní ze zákopů proruských separatistů

„Jsme připraveni k boji. O kompromisu nevíme,“ zní ze zákopů proruských separatistů na východní Ukrajině. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy