USA ani Evropa nemají obranu proti nové ruské střele, tvrdí americký generál

ČTK ČTK
4. 4. 2017 21:15
Podle amerického generála Johna Hytena, který stojí v čele amerického strategického velitelství Stratcom, nemají Spojené státy ani jejich evropští spojenci obranu proti nové ruské střele s plochou dráhou letu. Tu mělo Rusko tajně umístit v oblasti Volgogradu a na dalším blíže neurčeném místě. Podle expertů může tato střela nést jadernou hlavici. Podle amerického generála by měli USA a Evropané na rozmísťování ruských střel reagovat. Neřekl ale, zda by touto reakcí mělo být rozmístění nových zbraní.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - USA ani jejich evropští spojenci nemají obranu proti nové ruské střele s plochou dráhou letu, kterou Rusko rozmístilo v rozporu s dohodou z roku 1987. Řekl to v úterý v Kongresu americký generál John Hyten, který stojí v čele amerického strategického velitelství Stratcom.

Podle únorové zprávy listu The New York Times Rusko tajně rozmístilo novou střelu, označovanou v USA jako SSC-8, v oblasti Volgogradu a na dalším, neidentifikovaném místě.

Rusko tím prý vědomě porušuje dohodu uzavřenou mezi USA a bývalým Sovětským svazem. V platnost vstoupila v roce 1988. Týkala se likvidace raket středního a kratšího doletu v Evropě a předpokládala zákaz rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Pentagon Rusko poprvé veřejně z porušení dohody obvinil začátkem letošního března.

"Nemáme obranu proti té střele, která může ohrozit většinu evropského kontinentu, podle toho, kde bude umístěna," řekl Hyten. Podle něj by měli USA a jejich evropští spojenci na rozmísťování ruských střel "reagovat". Neřekl ale, zda by touto reakcí mělo být rozmístění nových zbraní.

"Za každým krokem Ruska" vedoucím k posílení jeho vojenské převahy nad NATO "musí následovat odpověď, avšak tato odpověď nemusí být nutně vojenská," řekl americký generál.

Podle expertů může střela SSC-8 nést jadernou hlavici. Rusové ji podle serveru GlobalSecurity označují jako 9M729. Každý oddíl je vyzbrojen čtyřmi odpalovacími zařízeními, která se podobají odpalovacím zařízením taktických raket Iskander, což ztěžuje rozpoznání a ověření.

Spojené státy podle zdrojů Pentagonu varovaly Rusko před rozmístěním raket SSC-8 už během jejich vývoje, poprvé v roce 2014 a znovu o rok později. Moskva ale pokaždé americké výtky odmítla.

Hyten v úterý sice kritizoval Rusko za rozmísťování střely SSC-8, ale zároveň řekl, že podle něj Moskva respektuje své povinnosti vyplývají z nové verze rusko-americké odzbrojovací smlouvy START. Ta je v platnosti od roku 2011 a obě strany se v ní zavazují snížit počet jaderných hlavic během sedmi let z 2200 na 1550.

 

Právě se děje

Další zprávy