US Army propustí 80 tisíc vojáků, přibude dronů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 1. 2012 17:16
Kvůli úsporám a změně strategie ubude i brigád - ze 45 na 32
Foto: Reuters

Washington - Americké pozemní vojsko propustí kvůli úsporám 80 tisíc vojáků a sníží počet svých brigád ze 45 na 32, informovala s odvoláním na armádní činitele americká média.

Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) chce Pentagon zároveň v příštích letech zhruba o třetinu zvýšit počet bezpilotních letounů, jejichž už doposud silná role v americké strategii dále vzroste.

Odzvonilo velkým válkám?

Spojené státy také do budoucna hodlají více sázet na speciální jednotky a malé základny rozeseté po celém světě, na nichž budou moci cvičit místní spojence a odkud budou moci zahajovat různé mise. Příkladem takových akcí je loňský zásah proti šéfovi Al-Káidy Usámovi bin Ládinovi či osvobození rukojmí v Somálsku z tohoto týdne.

"Strategie odráží rostoucí důraz Obamovy administrativy na malé, tajné operace místo velkých válek," napsal WSJ. Změna následuje po stažení amerických jednotek z Iráku a doprovází postupné stahování Spojených států z Afghánistánu, kde nyní Washington místo velkého počtu vojáků prosazuje výcvik místních sil a cílené zabíjení velitelů protivníka.

V době vrcholící války v Iráku mělo americké pozemní vojsko 570 tisíc vojáků v aktivní službě. Během nadcházejícího desetiletí by tento počet měl klesnout na 490 tisíc. Kromě toho ale je ještě 205 tisíc vojáků v záloze a 360 tisíc jich slouží v Národní gardě.

Omezení se bude týkat i amerických jednotek v Evropě. Ministr obrany Leon Panetta už dříve oznámil, že z Německa stáhne dvě brigády, které tam byly trvale nasazeny.

Takto Američané opouštěli Irák:

Prioritou Asie a Pacifik

Ke snížení počtu vojáků nutí americkou armádu rozpočtové škrty. Pentagon musí během nadcházejících deseti let zredukovat své výdaje o 487 miliard dolarů (9,4 bilionu korun).

Zároveň se snížením počtu brigád armáda zřejmě rozšíří počty vojáků, kteří v nich slouží, aby byly jednotky bojeschopnější při válečném nasazení. Brigáda obvykle sestává z 3500 vojáků, nyní by se každá z nich měla rozšířit o jeden bojový útvar, který tvoří 600 až 800 vojáků.

Barack Obama oznamuje stažení vojáků z Iráku
Barack Obama oznamuje stažení vojáků z Iráku | Foto: Reuters

Podle odborníků oslovených AP posílení brigád rozšíří jejich schopnosti. Zároveň nebude potřeba tolik důstojníků ve velení pozemního vojska, kteří by museli koordinovat činnost jednotlivých brigád.

V Evropě měly dosud USA trvale rozmístěny čtyři brigády - tři v Německu a jednu v Itálii. Panetta už dříve oznámil, že z Německa se dvě brigády stáhnou. Další americké jednotky pak budou rotovat po evropských základnách podle toho, v jakém regionu budou potřeba.

Panetta společně s americkým prezidentem Barackem Obamou počátkem roku představil novou vojenskou strategii, která reaguje na plánované rozpočtové škrty. Podle strategie bude armáda USA štíhlejší a pružnější. Zároveň chtějí Spojené státy klást větší důraz než dosud na Asii a Tichomoří.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy