Moskva - Rusové, kteří mají peníze a možnosti, se snaží přesídlit ze země, kterou zasáhla ekonomická krize a které analytici na příští rok věští většinou velké problémy.
Nejistota kvůli válce na Ukrajině, sankce Evropské unie, pokles cen ropy a následný pád rublu mají za následek „exodus“ podnikatelů a obchodníků za hranice.
Oblíbenou destinací ruských boháčů je už řadu let Velká Británie a letošní trend to jen potvrzuje.
Podle ministerstva vnitra v Londýně se letošní počet takzvaných investorských víz vydaných ruským občanům zvýšil na 162. Loni jich Londýn vydal 96.
Výrazný nárůst zájmu Britové zaznamenávají až od března. Po ruské anexi Krymu a začátku války na východní Ukrajině.
Jako první o tom informoval list Sunday Times.
Investorská víza může získat ten, kdo investuje ve Spojeném království minimálně dva miliony liber (sedmdesát milionů korun).
Po pěti letech od udělení víza může cizinec požádat o trvalý pobyt a za další rok o občanství.
Rusové v uplynulých dvou desetiletích přinesli na ostrovy obrovské částky, usadili se tady například Roman Abramovič, průmyslový a mediální magnát Ališer Usmanov, podnikatel a neúspěšný prezidentský kandidát Michail Prochorov, bankéř a podnikatel v telekomunikacích Michail Fridman, byznysmen s ropou a plynem German Chan.
Na londýnské burze je 113 firem z Ruska.
Britská vláda lobbovala po anexi Krymu a propuknutí konfliktu na východě Ukrajiny, aby evropské sankce vůči Rusku nepoškodily londýnské finanční centrum City, kde investovalo peníze mnoho Rusů.
Podle studie poradenské firmy v oblasti realit Knight Frank je přibližně pětina nemovitostí prodaných v Londýně během posledního půlroku za více než deset milionů liber majetkem ruských občanů.
Ruská měna minulý týden prudce oslabila, dostala se na 80 rublů za dolar a 100 rublů za euro. Od začátku letošního roku ale stále vykazuje vůči dolaru propad o zhruba 45 procent.
Pád přišel po více než desetiletí měnové stability a mnoho Rusů se nyní bojí o své úspory.