Uprchlí stoupenci Fatahu už se do Gazy nevrátí

gaz
4. 8. 2008 13:55
Znesvářené palestinské frakce spolu opět válčí
Izraelští vojáci prohlížejí členy Fatahu, kteří se z Gazy uchýlili do Izraele
Izraelští vojáci prohlížejí členy Fatahu, kteří se z Gazy uchýlili do Izraele | Foto: Reuters

Gaza/Západní břeh - Přívrženci palestinského Fatahu, kteří o víkendu uprchli z Gazy do Izraele, se do pásma nevrátí. Místo toho je izraelské úřady převezou do palestinského Ramalláhu, který se nachází na Západním břehu.

Podle televize Al-Džazíra ale s tímto rozhodnutím není spokojen palestinský prezident Mahmúd Abbás, který cítí, že v Gaze odchodem stoupenců ztratil část své již tak okleštěné moci.

Největší boje za poslední rok

V sobotu v Gaze propukly největší boje od chvíle, co ji před rokem obsadilo islamistické hnutí Hamás. Zahynulo nejméně jedenáct lidí a další desítky byly zraněny.

Policista Hamásu a zbraně, které hnutí ukořistilo během víkendových bojů
Policista Hamásu a zbraně, které hnutí ukořistilo během víkendových bojů | Foto: Reuters

Okolo 200 příslušníků konkurenčního Abbásova Fatahu potom požádalo o vstup do Izraele, protože se údajně báli o své životy.

Už během minulého týdne jednotky Hamásu zatýkaly přívržence Abbásova hnutí v Gaze. Vinily je z bombového atentátu 25. července, při kterém zahynulo pět vysokých členů hnutí a malá holčička.

Fatah odpověděl zadržením desítek členů Hamásu na Západním břehu.

Z nemocných kolaboranti?

Izrael po konzultacích s palestinským prezidentem vrátil do Gazy v neděli 32 členů Fatahu, které islamisté okamžitě zatkli. Po intervenci aktivistů z Izraelské lidskoprávní asociace u izraelského Nejvyššího soudu pak další transfer úřady zastavily.

Organizace Human Rights Watch a Al Hak minulý týden konkurenční palestinská hnutí kritizovaly kvůli zadržování politických vězňů a mučení lidí ve svých věznicích.

Dvaadvacet z těch, kteří nyní uprchli do Izraele, muselo být v nemocnicích ošetřeno.

Předmětem kritiky humanitárních organizací se však stal i Izrael. Doktoři za lidská práva mají údajně důkazy o nejméně 30 případech, kdy bylo v minulosti obyvatelům Gazy odmítnuto ošetření - kvůli tomu, že odmítali Izraeli poskytovat informace a pracovat pro něj jako špióni.

To je podle aktivistů porušením mezinárodního práva.

 

Právě se děje

Další zprávy