New Haven, Lima - Peru ukončilo spor s univerzitou v Yale o 4000 artefaktů, odvezených z nejslavnější jihoamerické incké památky Machu Picchu v letech 1911 až 1915. Informuje o tom americký deník New York Times.
Dohodou, na kterou Lima čekala skoro sto let, ale Peruánci příliš nadšedni nejsou. "Yaleská univerzita nevrátí všechny kousky z Machu Picchu," upozornil například peruánský list La República.
Dohoda mluví o tom, že ve Spojených státech nadále zůstanou "vědecky pozoruhodné" fragmenty. Změní jen svého majitele, kterým je od nynějška Peru.
Peníze na muzeum...
Univerzita již od roku 2003 organizuje putovní výstavu, ve které se odvezené památky objevují.
Podle dohody mezi Yale a peruánskou vládou, která byla uzavřena v pátek, se z peněz vybraných ze vstupného postaví muzeum, kde budou sbírky posléze vystaveny.
Muzeum bude stát v Cuzcu, bývalém hlavním městě incké říše a správním středisku, pod které oblast Machu Picchu spadá. Má být otevřeno v roce 2011 u příležitosti stého výročí objevení památky.
... a stipendia pro vědce
Prestižní americká univerzita se rovněž zavázala, že bude nejméně tři roky sponzorovat výměnný studijní program mezi Peru a Yale.
"Chceme vytvořit nový model pro řešení střetu zájmů v oblasti kulturního dědictví," cituje New York Times rektora Yale Richarda C. Levina. "Toho se nejlépe dosáhne budováním těsnějších vazeb - zahrnujících vědce a badatele z Yale a Peru - které budou sloužit vědě a lidskému porozumění."
Jednání o navrácení artefaktů probíhala už za funkčního období předchozího peruánského prezidenta Alejandra Toleda (2001 - 2006), uvázla však na mrtvém bodě. Peru poté pohrozilo dát celou věc k soudu.
Yaleský Indiana Jones
Profesor z Yale Hiram Bingham objevil Machu Picchu 24. června 1911. Až na hrstku obyvatel přilehlých údolí, kteří Binghama k místu dovedli, byla tato rozlehlá svatyně veřejnosti zcela neznámá.
Sponzorován Yale a National Geographic Society se pak Bingham na místo vrátil v letech 1912 a 1915.
Z těchto tří expedic si přivezl tisíce památek, například mumie, stříbrné sošky, lidské kosti a hudební nástroje. Většina z nich byla do Peru navrácena již v průběhu dvacátých let dvacátého století.
Republikán Bingham se později stal guvernérem Connecticutu a členem Senátu USA. Byl jedním z badatelů, kteří na konci sedmdesátých let dvacátého století inspirovali George Lucase a Stevena Spielberga k vytvoření figury dobrodružného archeologa Indiany Jonese.
O původní funkci Machu Picchu se dosud spekuluje.