Únik zastaven, radioaktivní vodu ale polijí do moře dál

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 4. 2011 8:14
V elektrárně Fukušima nemají dost skladovacích prostor pro vodu užitou k chlazení reaktoru
Pracovníci ze společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) v nitru jaderné elektrárny Fukušima.
Pracovníci ze společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) v nitru jaderné elektrárny Fukušima. | Foto: Reuters

Tokio / Washington - Poškozená jaderná elektrárna Fukušima čelí řadě problémů, které se mohou v budoucnosti zhoršovat, a to kvůli opatřením přijatým pro stabilizaci zařízení v posledních týdnech. V důvěrné zprávě získané exkluzivně deníkem New York Times to tvrdí američtí jaderní experti, kteří pobývali v Japonsku.

Za největší hrozbu označuje zpráva rostoucí tlak, jemuž byla kvůli chlazení vodou vystavena ochranná struktura reaktoru. Ta je nyní náchylnější k poškození. Experti varují také před možností dalších explozí uvnitř ochranného pláště způsobených uvolňováním vodíku a kyslíku z mořské vody pumpované do reaktorů.

Deník New York Times píše, že expertní zpráva poskytuje detailnější zhodnocení situace ve Fukušimě, než jaké dosud zveřejnili japonští představitelé. Zpochybňuje zároveň to, že použivání vody k chlazení reaktoru může být použito dlouhodobě, po dobu řady měsíců, jak Japonci plánují. Lití vody na jaderné palivo způsobuje problémy, které zatím nejsou dostatečně vyhodnoceny.

Varovná zpráva amerických expertů přichází ve chvíli, kdy se Japoncům podařilo zastavit únik vysoce radioaktivní vody z elektrárny Fukušima do moře. Navzdory tomuto úspěchu nadále potřebují vypustit 11,5 milionu litrů kontaminované mořské vody zpět do oceánu, neboť už nemají dostatek prostor, kde by mohli vodu použitou k chlazení reaktoru skladovat.

Únik se nakonec podařilo zastavit pomocí tekutého skla. Množství radioaktivní vody vypuštěné do oceánu odpovídá velikosti pěti padesátimetrových bazénů.

Japonští odborníci zároveň přiznávají, že poškozený reaktor ještě zdaleka není pod kontrolou.

 

Právě se děje

Další zprávy