Únik ropy do mexického zálivu byl zatím zastaven

Zahraničí Zahraničí
16. 7. 2010 7:30
Britský koncern BP použil nový těsnicí zvon
Ropná plošina u břehů Brazílie
Ropná plošina u břehů Brazílie | Foto: Reuters

Mexický záliv - Poprvé od 20. dubna, kdy na ropné plošině Deepwater Horizon u břehů Louisiany nastala exploze, neuniká do moře žádná ropa. Britská firma BP ve čtvrtek utěsnila nový kryt nad poškozeným podmořským vrtem v Mexickém zálivu a zahájila jeho testy.

Odborníci budou nyní sledovat tlak uvnitř krytu. Dosáhne-li vysokých hodnot, bude to znamenat, že ropa nikudy neuniká a zkouška je úspěšná. Nový systém by pak mohl zachytit veškerou ropu, která z vadného vrtu teče.

Prozatím úspěšný test komentoval americký prezident Barack Obama. Zkoušku označil za "dobré znamení", ale upozornil, že zatím jde stále jen o test.

Tony Hayward, CEO společnosti BP, před americkým Kongresem
Tony Hayward, CEO společnosti BP, před americkým Kongresem | Foto: Reuters

V amerických městech na pobřeží Mexického zálivu zavládla úleva, ale přetrvává i skepse. Je to určitě vítaná zpráva a jistě se nám ulevilo. Pořád ale máme před sebou miliony galonů mastnoty, která míří k našemu pobřeží," řekla novinářům Connie Moranová, starostka města Ocean Springs.

Experti varují, že test těsnosti ventilu - byť úspěšný - je jen dílčím krokem k definitivnímu řešení, které přinese až vyhloubení odlehčovacích vrtů a zabetonování toho poškozeného. Sama firma BP je v hodnocení situace krajně zdrženlivá.

"Doufám, že lidi žijící při Mexickém zálivu to povzbudilo," prohlásil viceprezident BP Kent Wells. "Musíme být ale ostražití. Důležité je, co ukáže test; možná budeme muset vrt zase otevřít."

Nejhorší scénář hovoří o tom, že by ropa natlačená do skalního podloží mohla nenávratně roztrhnout mořské dno. Navíc je tu vždy možnost další exploze, když bude vytvářen příliš velký tlak na nestabilní části potrubí.

Ropa proudila volně do moře nepřetržitě 85 dní, 16 hodin a 25 minut. Podle neoficiálních výpočtů do moře mohlo za tu dobu uniknout mezi 94 a 184 miliony galonů ropy.

Americké úřady původně s povolením testu váhaly. Vyskytly se totiž obavy, aby nedošlo k poškození ropného potrubí uvnitř vrtu a surovina si neprorazila nový otvor. Nakonec ale úřady s testem souhlasily, když se ujistily, že by nemělo dojít ke zhoršení úniku ropy do moře.

Jde o nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA. BP už na odstranění škod vynaložila přes 3,5 miliardy dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy