Zákon o kouření zpřísní, e-cigarety ale možná mine

Radek Nohl Radek Nohl
19. 8. 2012 13:25
Ministerstvo si zpracuje analýzu. Ta řekne, zda teď zakázat kouření za pomocí e-cigaret
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo zdravotnictví chce výrazně zpřísnit zákon o kouření.

S elektronickými cigaretami, které jsou navzdory radám odborníků a lékařů často využívány k odvykání, ale úřad tápe.

V současném návrhu zákona sice ministerstvo plánuje zakázat kouření e-cigaret všude tam, kde je zakázáno kouření klasických cigaret a jiných tabákových výrobků.

Jenže náměstek ministra Martin Plíšek Aktuálně.cz řekl, že si nechají zpracovat analýzu, z níž by mělo vyplynout, zda elektronické cigarety zahrnout již do této novely.

"Vedly se k tomu živé diskuse odborníků a tato pasáž bude jistě i předmětem připomínkového řízení," uvedl Plíšek s tím, že to nepovažují za nejzásadnější bod nového návrhu zákona.

Nezakazujte kouření, říká poslanec ODS

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň podotkl, že vše budou mít v rukou poslanci, kteří o konečném návrhu rozhodnou.

Podle šéfa sněmovního zdravotního výboru a poslance ODS Borise Šťastného by se přitom měl regulovat prodej elektronických cigaret, ale zakazovat jejich kouření v hospodách a na dalších místech prý nutné není.

"Nechtěl bych zakazovat lidem kouřit elektronické cigarety v uzavřených prostorách, protože nevytváří žádné rakovinotvorné látky," zdůvodňuje Šťastný, který s ministerstvem na přípravě zákona spolupracuje. 

Navíc podle slov Sršně v současné době zatím neexistuje dostatek vědeckých důkazů o vlivu užívání elektronických cigaret na zdraví člověka.

Drastická kampaň proti kouření, podívejte se:

S kouřením díky e-cigaretě nepřestane

I přesto odborníci tyto cigarety například při odvykání nedoporučují. 

"Obecně jsou to směsi chemických látek, které jsou tělu nepřirozené a zatěžují ho. Lékaři není doporučována jako vhodný nástroj pro odvykání," řekla Aktuálně.cz Jarmila Greplová z občanského sdružení Česká koalice proti tabáku.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Spousta lidí, kteří využívají elektronickou cigaretu, si nikotinovou závislost zvýší. Je doporučována jako náhrada, pokud někdo nechce přestat kouřit," dodala Greplová.

Hegerova novela však počítá s tím, že přitvrdí proti kuřákům. V současném návrhu chce úřad například zakázat kouření v hospodách, v okolí dětských hřišť, kojeneckých ústavů a na dalších místech a sportovištích, kde se pohybují děti.

Podle návrhu zákona chce rovněž zvýšit sankce. Nově bude možné udělit při jeho porušení pokutu až do výše jednoho milionu korun.

Jak se vám líbí reforma ministra zdravotnictví Leoše Hegera? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 25 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy