Po padesáti letech se našla ztracená dívka. Melissu unesli, když byla ještě batole

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
3. 12. 2022 17:09
Když jí na Facebooku počátkem listopadu vyskočila nová zpráva, Melanie Waldenová si myslela, že jde o podvod. "Tohle není možné," odpověděla dvěma ženám, které jí tvrdily, že celý její dosavadní život byl postaven na lži. Napsaly, že jsou její sestry a že ona sama byla jako dítě v roce 1971 unesena. Posledních 50 let po ní její biologická rodina pátrala. Nyní se poprvé shledali.
První setkání unesené Melissy a jejího otce Jeffrieho Highsmithe.
První setkání unesené Melissy a jejího otce Jeffrieho Highsmithe. | Foto: ČTK

Třiapadesátiletá Waldenová se po několika manželstvích a třech dětech usadila ve městě Fort Worth v americkém státě Texas. Živila se uklízením domů a místního kostela. Bylo pro ni nepředstavitelné, že je ve skutečnosti Melissou Highsmithovou, o které kdysi psala média napříč Spojenými státy.

"Nemohla jsem tomu uvěřit," popsala pro list New York Times svou první reakci. Myslela si, že se ji dvojice žen snaží podvést, a tak jim jen napsala, že se za ně bude modlit.

Pak si ale Waldenová začala o případu zmizelé Melissy hledat podrobnosti. Pohřešovaná holčička měla například na zádech mateřské znaménko - stejné jako Waldenová. Její manžel jí pomáhal zkoumat fotografie, které rodina Highsmithových zveřejnila, až ji to přesvědčilo. Rozhodla se zjistit víc.

Kontaktovala ženu, která ji vychovala a o níž si myslela, že je její matkou. Ta prozradila, že si ji v roce 1972 koupila za 500 dolarů. Že je opravdu hledanou Melissou, potvrdily nakonec i testy DNA.

Highsmithovi po své zmizelé dceři a sestře nikdy nepřestali pátrat. Jednalo se o nejdéle nevyřešený případ únosu ve státě Texas. Během posledních let rodina už několikrát doufala, že Melissu našla, ale pokaždé se jednalo o někoho jiného.

Zmizelá dívenka v růžových šatech

K únosu došlo 23. srpna 1971. Tehdy dvaadvacetiletá Alta Apantencová pracovala jako servírka a potřebovala, aby jí někdo pohlídal rok a tři čtvrtě starou dceru. Chůvu našla přes inzerát, a aniž by se ženy osobně setkaly, dohodly se, že dívka počká na vyzvednutí u spolubydlící. Když se však "chůva" s dítětem nevrátila, zavolala Apantencová policii.

Holčička s hnědýma očima i vlasy v růžových šatech se už nenašla. Policie podezřívala matku, že své dceři ve skutečnosti ublížila, nebo ji dokonce zabila. Příbuzní tak po ztracené dívce začali pátrat na vlastní pěst, a to i když se později odstěhovali z Texasu.

Melissin bratr Jeff, který se narodil až devět let po jejím únosu, si před několika lety najal soukromého detektiva a založil stránku na sociální síti Facebook, kde vyzýval kohokoliv, kdo by o případu mohl něco vědět, aby rodinu kontaktoval. Také poskytl své vzorky DNA řadě laboratoří, které hledají ztracené příbuzné nebo vytvářejí rodokmeny.

Na začátku listopadu dostal Jeffův otec Jeffrie Highsmith zprávu, že testy DNA našly shodu. Má prý vnouče, o kterém dosud nevěděl. Bylo to jedno z dětí Waldenové.

Rodina pak přes několik kontaktů našla ji samotnou a spojila se s ní. "Nemohla jsem tomu uvěřit," řekla její skutečná matka Apantencová stanici CBS News. "Myslela jsem, že už ji nikdy neuvidím." To se změnilo minulý týden. Na Den díkůvzdání se rodina opět shledala.

Těžký život

Waldenová si teď chce znovu vzít své rodné jméno. Na Facebooku už se přejmenovala na Melissu Highsmithovou. Jména těch, kdo ji vychovávali, ale zveřejnit nechce. Policie bude případ dál vyšetřovat, i když je od roku 2007 promlčený.

"Konečně mám matku a otce, kteří mě chtějí," prohlásila po shledání s rodiči v kostele ve Fort Worth. Prohlédla si také své fotky z dětství, které nikdy neviděla. "Je to ohromující, ale zároveň ten nejlepší pocit na světě," řekla v televizním rozhovoru.

Jako dítě byla podle svých slov týrána a v 15 letech utekla z domova. V 90. letech minulého století si vzala jméno svého tehdejšího manžela a jako Melanie Gaigeová byla nejméně čtyřikrát zadržena policií za prostituci. "Dělala jsem to jediné, co jsem mohla. Pracovala jsem na ulici," vypráví s tím, že neměla žádné vzdělání ani zkušenosti.

Během té doby porodila tři děti, které všechny dala k adopci. Později ale svůj život zásadně změnila. Dala se na víru, začala pracovat ve fastfoodových restauracích a vypomáhat v kostelech.

"Melissa si teď chce užívat nalezení své rodiny, která ji miluje. Rodiny, která po ní nikdy nepřestala pátrat a která ji našla," říká její sestra. S tím souhlasí i kdysi zmizelá dívka: "Mám pocit, jako bych v životě dostala druhou šanci."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy