UNESCO se bojí o památky, kvůli IS je budou hlídat satelity

David Kořínek
2. 7. 2015 20:25
Za oběť už radikálům z Islámského státu padlo několik historicky cenných míst. Šéfka UNESCO označuje jejich postup za kulturní čistky.
Historické město Palmýra je jednou z památek UNESCO, kterou momentálně kontrolují islamisté.
Historické město Palmýra je jednou z památek UNESCO, kterou momentálně kontrolují islamisté. | Foto: Reuters

Paříž/Damašek - Architektonické skvosty napříč Sýrií a Irákem neustále ohrožují extremisté z organizace Islámský stát (IS).

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, známá pod zkratkou UNESCO, proto finišuje s projektem satelitního monitorovacího systému, který má kromě zmíněných zemí hlídat antické památky i v Jemenu a Libyi.

Satelitní monitoring je jedním z řady opatření, kterými se UNESCO snaží řešit rozsáhlé ničení a rabování historických míst

Mnohamilionový byznys

Nejde přitom jen o ničení památek. "Na satelitních snímcích vidíme, že na místě probíhá celá řada nelegálních vykopávek," řekla britskému The Guardian generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová, která přístup radikálů nazývá kulturními čistkami.

Islamisté totiž velkou část památek ve skutečnosti prodávají na černém trhu, přes nějž podle odhadů protečou artefakty za desítky milionů dolarů. UNESCO se proti tomu snaží bojovat ve spolupráci s Interpolem.

Na konci května bojovníci IS dobyli syrskou Palmýru, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. Podle Bokové islamisté na místě ničí mauzolea, chrámy a sochy. V okolí Palmýry navíc rozmístili výbušniny.

Na začátku roku pro změnu zdevastovali památky v irácké Hatře, která je rovněž na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

"Činy IS se dají srovnávat snad jen s incidentem, při kterém v roce 2001 Tálibán odpálil buddhistické sochy v Bamijánu v centrálním Afghánistánu," připomněla ředitelka organizace.

Česká pomoc

O satelitní monitoring ohrožených památek se už několik měsíců snaží i čeští archeologové z Orientálního ústavu v Praze.

V rámci projektu Ohrožená architektura města Mosulu český tým z fotografií vyhodnocuje, co přesně džihádisté zničili.

"Jejich cílem je přetavení kulturní krajiny a smazání odlišných historických tradic z myslí lidí. Ničeny jsou i muslimské památky. Snaží se vytvořit prostředí, které bude v souladu s jejich interpretací víry, aby další generace přistoupily na jejich interpretaci," řekl už dříve ředitel Orientálního ústavu a specialista na islamismus Ondřej Beránek.

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát zničili starověké památky ve dva tisíce let starém městě Hatra na severu Iráku. Nyní zveřejnili video, na kterém se svým barbarským jednáním chlubí. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

před 31 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy