Dlouhodobé ekonomické vyhlídky Ruska nejsou podle amerického serveru CNN růžové. Ruská agrese na Ukrajině deformuje ekonomiku a neudržitelným tempem vysává zdroje do vojenské výroby. Putin má letos v plánu poslat armádě neuvěřitelných 40 procent ze státního rozpočtu, což představuje osm procent národního důchodu.
Vojenská výroba odvádí zdroje z civilního průmyslu. To způsobuje nedostatek pracovních sil a inflaci. Nezaměstnanost je podle oficiálních údajů nižší než tři procenta, inflace se oficiálně pohybuje kolem sedmi procent, ale šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová v prosinci naznačila, že opět roste.
Podle personálních agentur má více než 80 procent ruských společností problém najít a udržet si kvalifikované pracovníky. To následně snižuje produktivitu. Velký nedostatek vajec v Rusku je jedním z důsledků této náhle deformované ekonomiky, píše CNN.
Cena vajec se za rok zvýšila o 40 procent, což je problém, který nezvládnou v dobrém světle přebít ani všudypřítomná státní propagandistická média. Rusové na ně začali stát nekonečné fronty, lidé si stěžovali i u samotného Putina. Někteří Rusové se tomu na sociálních sítích už i vysmívají. V jednom videu muž nabízí na kolenou své milé místo prstenu krabici vajec. Ona odmítá s tím, že je to příliš drahé.
Putinovi se posmíval i běloruský diktátor Alexandr Lukašenko při společném zasedání, kdy vypočítával, jak je jeho země zásobena potravinami. Putin mu odvětil, aby nebyl chamtivý a o vejce se podělil. Během ledna pak ruský prezident obvinil úřady, že včas nezareagovaly na poptávku a neotevřely zemi vyššímu importu. "Bum - a ceny vzrostly," popisoval veřejnosti problém s vejci Putin.
Ruští producenti nejsou podle CNN schopni financovat dovoz kuřat a mají také nedostatek pracovních sil, zatímco jejich náklady raketově rostou. Podle deníku Telegraph vejce zdražila natolik, že je obchody v některých regionech prodávaly jednotlivě, a to až za 20 ruských rublů (v přepočtu více než 5 korun) za vejce. Také další základní potraviny, včetně banánů, pomerančů a rajčat, v posledním roce prudce zdražily v důsledku masivního nedostatku pracovních sil na trhu práce, rostoucích nákladů na energie a klesajícího kurzu rublu.
Moskva se pokusila zavést konkrétní opatření, jejichž cílem je zkrotit ceny vajec. V prosinci Kreml dočasně zrušil dovozní cla na vejce, aby je mohl začít dovážet ze sousedních zemí, Ázerbájdžánu a Turecka - ačkoli úřady nedávno varovaly, že více než 20 procent vajec nakoupených z posledně jmenované země je pravděpodobně prolezlých ptačí chřipkou, píše server Business Insider.
Putin se na konci roku 2023 vzácně omluvil ruské veřejnosti v reakci na stížnost důchodce na prudký růst cen vajec a kuřat. "Omlouvám se za to, ale je to selhání práce vlády… Slibuji, že situace bude v blízké budoucnosti napravena," řekl Putin podle agentury Reuters. Překvapivá lítost ruského vůdce přišla v době, kdy se blíží březnové prezidentské volby - a je známkou toho, jak vážně bere krizi s cenami vajec, dodává Business Insider.