Londýn - Skandál kolem zneužívání systému finančních náhrad, který už déle než týden otřásá britskou politikou, může posílit postavení tamních ultrapravicových stran, které v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu podle všeho mohou slavit nebývalý úspěch.
Naznačují to poslední průzkumy veřejného mínění, podle nichž jsou voliči znechuceni nečestností britských politiků, zejména z řad vládnoucích labouristů, a k eurovolbám se 4. června jednoduše nevydají.
To by mohlo nahrát do karet Britské národní straně (BNP), která by podle britského deníku Telegraph mohla v europarlamentu získat až 4 křesla. Mezi kandidáty je i současný lídr BNP Nick Griffin, otevřený "bojovník" proti multikulturní Británii, který byl v minulosti několikrát zatčen za podněcování rasové nenávisti.
Své obavy nad možným úspěchem BNP v eurovolbách vyjádřil i premiér Gordon Brown.
„Jsou velmi pragmatičtí," řekl Brownův mluvčí časopisu Searchlight. „Pokud se spojí s kolegy z jiných ultrapravicových uskupení, získají přístup k milionovým dotacím [z EU], jinými slovy k penězům získaným od daňových poplatníků, které jim budou sloužit k propagaci jejich ideologie," dodal.
Sejde-li se v Evropském parlamentu alespoň 25 příznivců krajní pravice ze sedmi zemí a utvoří-li spolu frakci, budou si moci nárokovat dotaci ve výši 1 milionu eur ročně.
BNP mobilizuje
Britská národní strana (BNP) si je současného výhodného postavení vědoma. Na tom, aby se do europarlamentu dostala, její lídr Nick Griffin ostatně intenzívně pracoval celý uplynulý rok.
Zástupci BNP jezdili po evropských zemích, aby tam navazovali kontakty s jinými ultrapravicovými stranami.
Ne vždy ale jejich setkání prošla bez mediálního povšimnutí. V italském Miláně zástupce BNP Simona Darbyho na jednom mítinku vítali hajlováním. Milánskou akci uspořádal italský člen EP Roberto Fiore, klíčový spojenec BNP a lídr italské Forza Nuova (Nová síla), která má na programu „vyhnání" 150 000 Romů z Itálie.
Fiore na sebe upozornil už v 80. letech, kdy musel ze země odjet, jelikož byl obviněn z napojení na fašistickou teroristickou skupinu Nuclei Armati Rivoluzionari, která má na svědomí 85 životů.
Na milánské konferenci se Darby také setkal s francouzským europoslancem Brunem Gollnischem, který byl v minulosti obviněn z popírání holokaustu.
Nacionalismus na vzestupu
Rovněž navazování styků v postsovětském prostoru je nyní pro BNP lehčí než kdy jindy. V důsledku hospodářské krize zažívá pravicový extremismus v posledních měsících nebývalý rozmach.
Většina východoevropské krajní pravice aktivně využívá vládami nezvládnuté situace romských komunit a sbírá tak body u běžných občanů.
Během svého evropského „turné" zavítal Nick Griffin do Maďarska, kde má své blízké přátele sdružené kolem mimoparlamentního Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Deník Telegraph uvádí, že Jobbik stál za nedávnými útoky na romské obyvatele Maďarska, při kterých zemřelo sedm lidí.
Britská členka a šéfka labouristů v EP Glenis Willnottová označila slogan BNP proti zavedení eura „Bitva o Británii" za pokrytectví.
„Pokud lidé nepůjdou k eurovolbám, budou je v EP zastupovat fašisté," cituje Willnottovou Telegraph. „V bitvě o Británii jsme bojovali proti fašistům a lidé by teď měli využít svůj hlas, aby zabránili jejich návratu."