V britské vládě padla kvůli prebendám první hlava

Pavel Vondra
15. 5. 2009 18:30
Miinistrův náměstek Shahid Malik si pronajímal dům za podezřele výhodných podmínek
Shahid Malik
Shahid Malik | Foto: Reuters

Londýn - Skandál, který se rozhořel v Británii kolem zneužívání systému finančních náhrad pro poslance, si vyžádal svou první oběť z řad exekutivy.

Druhý náměstek ministra spravedlnosti Shahid Malik byl nucen odstoupit z funkce, dokud nebudou řádně prošetřena tvrzení, jež se objevila v dnešním tisku.

Podle zjištění deníku Daily Telegraph, který na problém poslaneckého hýření na úkor daňových poplatníků upozorňuje v sérii investigativních reportáží už od minulého týdne se Malik dopustil jasného porušení pravidel, která se k jeho působení v kabinetu vztahují.

Podezřele nízký nájem

Konkrétně jde o částku, kterou tento labouristický politik platí za pronájem domu ve svém volebním obvodě. Je prý totiž mnohem nižší, než by odpovídalo tržní hodnotě.

Foto: Aktuálně.cz

A majitel nemovitosti - jistý Tahir Zaman - má záznam v trestním rejstříku za pronajímání nemovitosti, která byla úředně označena za neobyvatelnou.

To podle listu znamená jasné porušení pravidel, která stanovují, že člen kabinetu nesmí využít svého postavení k tomu, aby se finančně obohatil.

Britský premiér Gordon Brown už požádal svého nezávislého poradce pro ministerské záležitosti Philipa Mawera, aby zveřejněná obvinění vůči Malikovi prošetřil.

Vláda ztrácí část dějin

Gordon Brown přišel ve své vládě o historicky prvního muslima. Přinejmenším, dokud se sporná věc s pronájmem domu neobjasní
Gordon Brown přišel ve své vládě o historicky prvního muslima. Přinejmenším, dokud se sporná věc s pronájmem domu neobjasní | Foto: Reuters

Malik se zapsal do dějin Británie jako vůbec první muslim ve vládě. V červnu 2007 jej Brown jmenoval do funkce druhého náměstka ministra, což z něj podle britské zvyklosti činí oficiálně člena vlády, byť v kabinetu přímo nezasedá.

Do vrcholné politiky vstoupil tento 41letý rodák z hrabství Lancashire v roce 2000, kdy byl zvolen do celostátního výkonného výboru Labouristické strany. I tehdy se psaly dějiny - do té doby byly v grémiu strany vždy jen osoby s bílou barvou pleti.

V roce 2005 byl Malik zvolen do Dolní sněmovny britského parlamentu za volební obvod Dewsbury v hrabství Západní Yorkshire. Dopomohli mu k tomu i jeho souvěrci, kterých zde žije značné procento. Na svou kandidátku si proto muslimku dali i opoziční konzervativci, kteří se jinak při integrování menšin drží spíše vzadu.


 

Právě se děje

před 8 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy