reklama
 
 

V britské vládě padla kvůli prebendám první hlava

15. 5. 2009 18:30
Miinistrův náměstek Shahid Malik si pronajímal dům za podezřele výhodných podmínek

Londýn - Skandál, který se rozhořel v Británii kolem zneužívání systému finančních náhrad pro poslance, si vyžádal svou první oběť z řad exekutivy.

Druhý náměstek ministra spravedlnosti Shahid Malik byl nucen odstoupit z funkce, dokud nebudou řádně prošetřena tvrzení, jež se objevila v dnešním tisku.

Podle zjištění deníku Daily Telegraph, který na problém poslaneckého hýření na úkor daňových poplatníků upozorňuje v sérii investigativních reportáží už od minulého týdne se Malik dopustil jasného porušení pravidel, která se k jeho působení v kabinetu vztahují.

Podezřele nízký nájem

Konkrétně jde o částku, kterou tento labouristický politik platí za pronájem domu ve svém volebním obvodě. Je prý totiž mnohem nižší, než by odpovídalo tržní hodnotě.

A majitel nemovitosti - jistý Tahir Zaman - má záznam v trestním rejstříku za pronajímání nemovitosti, která byla úředně označena za neobyvatelnou.

To podle listu znamená jasné porušení pravidel, která stanovují, že člen kabinetu nesmí využít svého postavení k tomu, aby se finančně obohatil.

Britský premiér Gordon Brown už požádal svého nezávislého poradce pro ministerské záležitosti Philipa Mawera, aby zveřejněná obvinění vůči Malikovi prošetřil.

Vláda ztrácí část dějin

Malik se zapsal do dějin Británie jako vůbec první muslim ve vládě. V červnu 2007 jej Brown jmenoval do funkce druhého náměstka ministra, což z něj podle britské zvyklosti činí oficiálně člena vlády, byť v kabinetu přímo nezasedá.

Do vrcholné politiky vstoupil tento 41letý rodák z hrabství Lancashire v roce 2000, kdy byl zvolen do celostátního výkonného výboru Labouristické strany. I tehdy se psaly dějiny - do té doby byly v grémiu strany vždy jen osoby s bílou barvou pleti.

V roce 2005 byl Malik zvolen do Dolní sněmovny britského parlamentu za volební obvod Dewsbury v hrabství Západní Yorkshire. Dopomohli mu k tomu i jeho souvěrci, kterých zde žije značné procento. Na svou kandidátku si proto muslimku dali i opoziční konzervativci, kteří se jinak při integrování menšin drží spíše vzadu.


autor: Pavel Vondra | 15. 5. 2009 18:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama