Stržení busty sovětského velitele z druhé světové války se odehrálo nedlouho po protestu před sportovním palácem, kde se konal ustavující sjezd strany Důvěřuj činům, jíž založili starosta druhého největšího ukrajinského města Charkova Hennadij Kernes spolu s primátorem Oděsy Hennadijem Truchanovem. Oba přitom byli členy Strany regionů proruského prezidenta Janukovyče.
Повалення бюсту маршала Жукова у Харкові: ПОВНЕ ВІДЕОhttps://t.co/G6zM855vxn
— StudMedia (@StudMedia) June 2, 2019
Demonstraci zorganizovaly krajně pravicové a nacionalistické spolky, podle nichž pomník porušoval ukrajinské zákony zakazující používání komunistických symbolů. Na místo odstraněné sochy připevnili ukrajinskou vlajku. Před necelými dvěma týdny v Charkově proběhl protest proti plánu radnice přejmenovat po Žukovovi jeden z městských bulvárů.
Při potyčkách doprovázejících stržení pomníku i protest před místem stranického sjezdu byl podle agentury Unian zraněn nejméně jeden člověk.
Na starostu Kernese byl v dubnu 2014 spáchán atentát, který se štěstím přežil. Je považován za proruského politika, který však v bouřlivých chvílích po svržení Janukovyče odmítl výzvy k odtržení převážně ruskojazyčného Charkova od zbytku Ukrajiny.
Georgij Konstantinovič Žukov byl sovětský vojevůdce a od ledna 1943 maršál SSSR. Během Velké vlastenecké války od srpna 1942 až do roku 1945 v působil i ve funkci zástupce Vrchního velitele Rudé armády Josipha Vissarionoviče Stalina. Je považován za jednoho z nejlepších sovětských velitelů druhé světové války; zvítězil například v bitvách u Stalingradu, před Moskvou nebo o Berlín. Po Stalinově smrti krátce působil jako ministr obrany SSSR.