Kyjev – Ukrajinští aktivisté pořádají turistické výpravy do Polska, kde shánějí pro vojáky neprůstřelné vesty a přilby. Do sousední země vypravují dobrovolníky, kteří ochranné prostředky přenášejí na vlastním těle.
Celníci "mravenčí výpravy", jak se zvláštním podnikům říká, tolerují. Mají za to, že zachraňují lidské životy.
Podle ukrajinské televize TSN se díky "zájezdům" do Polska už podařilo shromáždit několik stovek vest a asi 2000 přileb, které dostali vojáci na východě. Aktivisté v cizině vyhledávají použité a vyřazené vybavení z armádních skladů.
K jejich přepravě na Ukrajinu pak shánějí lidi, kteří je na sobě přenesou přes hranici. Chtějí se tak vyhnout zdlouhavým formalitám, které oficiální přeprava vyžaduje. Podle předpisů přitom jedna osoba může přenést přes hranici pouze jednu vestu či přilbu.
Hlásí se ženy, děti i penzisté
Na výpravy do Polska, organizované ze Lvova, se hlásí ženy, děti či penzisté. Cestují na otočku. Jen co vyzvednou náklad, vracejí se pěšky přes hranice. Univerzitní profesor ze Lvova přiznává, že z Polska již takto dovezl přilby a nyní jede pro vestu.
"Rád bych naší zemi pomohl, stejně jako většina lidí. Děláme to, na co stačíme," říká 78letý muž. Stejně jako dalších 74 lidí v autobuse má za to, že přispívá k záchraně vojáků, kteří bojují za Ukrajinu.
Ve skladu za hranicemi čeká na pendlery náklad, který musejí přenést na zádech. Vesty fasují rozložené, ve velkých černých igelitových pytlích na odpadky. Pak je musejí v rukou přenést.
Není to pro nás těžké. Těžké to mají chlapci na východě.
"Není to pro nás těžké. Těžké to mají chlapci na východě. Považujeme za dobrou věc, že dostaneme tuto ochranu na Ukrajinu pro potřebu lidí na frontě," říká v reportáži TSN Oksana Vacebová. Více starostí lidem dělají pohraniční stráže a celníci, zejména polští. Musejí jim totiž prý někdy vysvětlovat účel své cesty.
Máte to pro sebe, jasné?
Před vjezdem do Polska si lidé vyslechnou instrukce aktivistů. "Pořídili jste si tuto vestu pro vlastní bezpečnost. Pokud někdo řekne, že ji má pro armádu nebo že ji chce poslat na frontu, pak vám ji mohou zabavit," nabádá dobrovolníky aktivista.
Podařilo se nám vesty sehnat v Německu. Každá stála asi 200 eur.
"Podařilo se nám vesty sehnat v Německu. Každá stála asi 200 eur. Ceny se zvyšují. Je to kvalitní produkt, který by měl ochránit i před kulkami z kalašnikova," vysvětluje aktivista Myroslav z Drohobyče.
Ukrajinští pohraničníci a celníci podle novinářů s lidmi s vestami sympatizují. "Víme většinou o tom, že se podobná akce chystá. Je naše povinnost jim pomoci. Mohou zachránit někomu život," říká celník na přechodu. Jejich polští kolegové ale prý až tak vstřícní nejsou.
Vesty nakupují i v Česku
Lidé jsou prý na polské straně mnohdy dlouho držení na hraničních přechodech. Když hranici úspěšně přejdou, zpívají hymnu. "Za jednu noc se lvovským aktivistům podařilo dostat na Ukrajinu 75 vest, které používala armáda NATO," hlásí zpravodajka TSN a upozorňuje, že polovina "mravenců" jsou ženy.
Podle ukrajinských médií ale dobrovolnické výpravy do zahraničí nejsou vždy úspěšné. Televize 1+1 informovala o aktivistech z města Vinnycja, kteří v Česku nakoupili neprůstřelné vesty za 8 000 eur. Měli posloužit pohraničníkům v Doněcké oblasti.
Na polské hranici je však celnici zadrželi. Od české firmy prý měli certifikát, že se jedná o "suvenýr". "Skládali se na ně traktoristé, dojičky, lidé dávali, kdo kolik mohl. Chtěli jsme peníze věnovat v hotovosti. Pohraničníci nás však poprosili, abychom jim nakoupili vesty. Teď jsme o ně přišli," vysvětluje Ruslan Bojko novinářům.
Matky demonstrují za své syny ve zbrani
Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Jevhen Perebyjnis na tiskové konferenci vysvětlil, že oficiálně je dovoleno vyvážet pouze jednu vestu na jednu osobu s cílem osobní ochrany. Pro větší množství je nezbytné povolení polského ministerstva hospodářství.
Matky z několika západních ukrajinských oblastí přitom již několik měsíců pořádají protestní mítinky, blokují silnice a požadují, aby vojenské velení vybavilo vojáky přilbami a vestami. Tvrdí, že jim zoufalé děti volají a stěžují si, že musí bojovat bez jakýchkoli ochranných prostředků.
Na armádní úředníky si poslancům stěžoval dokonce ministr obrany Mychajlo Koval. Podle něj peníze na nákup ochranných prostředků jsou. Firmy, které jsou nákupem pověřeny, se však nemohou dohodnout na ceně.