Ukrajinský režisér Sencov drží v ruském vězení hladovku. Jsem připraven zemřít, tvrdí

Zahraničí Zahraničí
16. 5. 2018 13:16
Známý ukrajinský režisér zahájil v ruském vězení hladovku. Žádá propuštění Ukrajinců, které označil za politické vězně.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov. | Foto: Reuters

Kyjev - "Já, Oleh Sencov, ukrajinský občan, který byl ruským soudem nezákonně uvězněn a nachází se nyní v trestanecké kolonii u města Labytnangi, zahajuji 14. května neomezenou hladovku," napsal ukrajinský režisér ve veřejném prohlášení z vězení.

"Přeruším ji pouze v případě, že dojde k propuštění všech ukrajinských politických vězňů, kteří se nacházejí na území Ruské federace. Společně a do konce. Sláva Ukrajině," stojí v textu, který získaly server Ukrajinska pravda a televize Hromadske.

Podle ní se známý ukrajinský politický vězeň chystal ke svému kroku dva měsíce, během kterých se také fyzicky připravoval. Jeho advokát Dmitrij Dinze ho upozornil, že podobný krok pro něj může znamenat velké riziko, včetně poškození organismu.  

Sencovova příbuzná Natalia Kaplanová tvrdí, že režiséra také varovala. "Nemůžu ho v tom podpořit. Zdá se mi, že jde o chybu a hladovka přinese víc škody než užitku. Velmi se o něj bojím," prohlásila podle televize Hromadske. "Oleh už čtyři roky žije ve strašných podmínkách, bez vitaminů, bez slunce, bez normálního jídla, je pod obrovským psychologickým tlakem. Proto nás jeho krok vystrašil. Jak ho ale znám, nesleví z něj," dodala Kaplanová.

Oleh Sencov, odsouzený v roce 2015 k dvacetiletému vězení za údajný terorismus, se nyní nachází v sibiřské trestanecké kolonii na samotce. Jeho advokát podle televize Hromadske nevylučuje, že ho tamní úřady mohou poslat na nucenou psychiatrickou léčbu a fyzicky ho přinutí přijímat potravu. Podle něj už ukrajinský režisér "viditelně pohubl, ale je rozhodnutý vytrvat do konce". Ukrajinským médiím předal tato Sencovova slova: "Buď zemřu ve vězení, nebo budou mé podmínky splněny."

Podle ruské opoziční političky Ksenije Sobčakové je v současnosti v ruských vězeních celkem 16 Ukrajinců, které je možné označit za politické vězně, včetně Oleha Sencova. Ukrajinské ministerstvo zahraničí a režisér Sencov sám mluví dlouhodobě o šesti desítkách podobných případů.    

Údajný terorismus

Oleha Sencova odsoudil v roce 2015 ruský vojenský soud v Rostově na Donu. Ukrajinského režiséra, žijícího na anektovaném Krymu, zatkli Rusové v květnu 2014. Obvinili ho, že jako člen ukrajinské krajně pravicové organizace Pravý sektor plánoval s dalšími třemi lidmi teroristické útoky.

Obžaloba byla podle britské stanice BBC založena na výpovědích dvou již odsouzených mužů, kteří si odpykávají sedmileté tresty.

Ruská agentura TASS tehdy napsala, že útoky měly být spáchány během květnových oslav konce druhé světové války v Simferopolu, v Sevastopolu a Jaltě. Celkem čtyřčlenný tým lidí podle ní měl v úmyslu vyhodit do povětří jeden z památníků bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina.

Režisér Sencov všechna obvinění odmítl jako vykonstruovaná. U soudu v roce 2015 si stěžoval, že ho agenti ruské tajné služby FSB mučili.

"Nepovažuji soud za legitimní. Jsem ukrajinský občan, kterého se nezákonně zmocnily vaše zvláštní služby," prohlásil Sencov podle Rádia Svoboda.

Putin výzvy odmítá

Soud kritizovaly západní vlády včetně té české, ale i lidskoprávní organizace Amnesty International. Za svého kolegu se postavili i přední světoví režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi či Andrzej Wajda.

Rusko ale jakékoliv výzvy odmítá. Prezident Vladimir Putin o Sencovovi prohlásil, že "zasvětil svůj život terorismu". Několikrát sice naznačil, že by Sencovova kauza mohla skončit jeho osvobozením, musejí ale prý k tomu "uzrát podmínky".

Ukrajinské žádosti o Sencovovo vydání ruští prokurátoři odmítají, přestože se letos v únoru znovu objevily spekulace, že by režisér mohl být na Ukrajinu vyměněn. Doposud se tak ale nestalo.

Video: Ukrajinský režisér Sencov zazpíval po odsouzení Rusům hymnu

Ruský soud poslal ukrajinského režiséra Olega Sencova na dvacet let do vězení za údajný terorismus. Sencov a jeho kolega Andrej Kolčenko, který dostal 10 let, považují soud za politicky zmanipulovaný. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy