Ruský disident Špitaljov dostal v Česku politický azyl. Doma mu hrozí za protesty vězení

Markéta Mikšovská
2. 3. 2016 12:14
Český politický azyl získal ruský disident Vladimír Špitaljov. Opoziční aktivista je známý svými protestními akcemi na Rudém náměstí v Moskvě a před českým velvyslanectvím. Pozornost ruských bezpečnostních složek Špitaljov ale získal především článkem o ukrajinském režisérovi Olegu Sencovovi, jenž byl odsouzen ke dvaceti letům ve vězení kvůli údajnému terorismu, který zakončil tím, že "Sencov musí být osvobozen, stejně jako celý Krym". Do Česka se rodina podle Špitaljova vydala na konci srpna loňského roku proto, že má v tuzemsku známé, od kterých mohla v začátcích získat pomoc.
Ruský disident Vladimir Špitaljov získal v České republice politický azyl.
Ruský disident Vladimir Špitaljov získal v České republice politický azyl. | Foto: Vladimir Špitaljov

Praha - Ruský disident Vladimir Špitaljov získal v České republice politický azyl. Po půl roce, kdy se svou ženou a tříletou dcerou čekali, jestli je české úřady nepošlou do Itálie, se dočkali kladného rozhodnutí.

"Bylo to pro nás veliké překvapení, mělo být rozhodnuto o naší deportaci, nebo nedeportaci do Itálie. Jsme velice šťastní," uvedl Špitaljov.

Opoziční aktivista je známý svými protestními akcemi na Rudém náměstí v Moskvě a před českým velvyslanectvím. Tam uspořádal akci na výročí srpnové invaze do Československa v roce 1968. Přišel s transparentem "Promiňte nám nejen tehdejší události, ale i tu dnešní lhostejnost", polil sovětskou vlajku vodkou a zapálil ji.

Pozornost ruských bezpečnostních složek Špitaljov získal ale především článkem o ukrajinském režisérovi Olegu Sencovovi, jenž byl odsouzen ke dvaceti letům vězení kvůli údajnému terorismu, který zakončil tím, že "Sencov musí být osvobozen, stejně jako celý Krym".

Vyhrožovali jemu i rodině

Důstojníci z antiextremistického odboru policie záhy začali vyhrožovat jemu i jeho rodině. Tehdy se Špitaljov rozhodl z Ruska odcestovat.

Do Česka se rodina podle Špitaljova vydala na konci srpna loňského roku proto, že má v tuzemsku známé, od kterých mohla v začátcích získat pomoc. O jiné zemi, kam z Ruska uniknout, prý Špitaljovovi vůbec neuvažovali.

Úředníci českého ministerstva vnitra ale prohlásili, že si mají o azyl požádat ve zmiňované Itálii. Špitaljovovi totiž přicestovali na již předloni vydaná italská víza. Podle dublinských pravidel, která v Evropské unii a několika přidružených státech řeší možnosti azylu, měli o azyl požádat právě tam.

To ale rodina nechtěla, protože nezná místní jazyk a nemá v Itálii žádné kontakty a vazby. V říjnu minulého roku napsal Špitaljov otevřený dopis ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, v němž vysvětloval svou situaci.

"Až od nynějška můžeme žádat o práci, takže teď plánujeme sehnat si se ženou zaměstnání a naučit se pořádně česky," popsal Špitaljov své momentální plány na život v Česku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy