reklama
 
 

Kritika kyjevské vlády Jevgenije Žilina zabili kvůli jeho obchodům, tvrdí ruský tisk

20. 9. 2016 11:51
Jevgenij Žilin byl radikální odpůrce reforem na Ukrajině. Za jeho pondělní vraždu v ruské metropoli můžou podle agentury TASS jeho obchodní aktivity. Čtyřicetiletý Žilin založil v roce 2010 hnutí Záštita, které stálo za tehdejším ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Po převratu byl na Ukrajině stíhán za vytváření ilegálních ozbrojených bojůvek, únosy a finanční machinace.

Moskva – Motivem pondělní vraždy ukrajinského exulanta a šéfa protivládního hnutí Záštita Jevgenije Žilina nedaleko Moskvy byly pravděpodobně jeho obchodní aktivity. Podle ruské tiskové agentury TASS to uvedli vyšetřovatelé.

"Vyšetřovatelé prověřují několik možných motivů tohoto zločinu. Obchodní aktivity jsou na prvním místě, ale vyloučena není ani osobní zášť," řekla mluvčí vyšetřovatelů Olga Vradijová.

Radikální odpůrce ukrajinských proevropských reforem Žilin byl zabit v pondělí večer v kavárně v osadě Gorki-2 na západním předměstí Moskvy výstřelem do hlavy. Zemřel na místě, jeho společník byl postřelen a zůstává v kritickém stavu. Vrah podle policistů uprchl v autě s cizí poznávací značkou.

Čtyřicetiletý Žilin založil své hnutí v roce 2010, ale do širšího povědomí se Záštita dostala až za politické krize v letech 2013–14, která vyvrcholila převratem a svržením proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Žilin, bývalý policista, tehdy žádal důrazný zákrok proti demonstrantům v Kyjevě a podle některých zpráv organizoval fyzické útoky proti odpůrcům Janukovyčova režimu.

Žilin zřídil už v roce 2011 speciální bojovou skupinu a po převratu byl na Ukrajině stíhán za vytváření ilegálních ozbrojených bojůvek, únosy a finanční machinace.

Před ukrajinskou policií proto uprchl do Ruska. Na jaře 2014 se údajně účastnil prvních násilných akcí proruských vzbouřenců v Donbasu. Členem Žilinova hnutí byl i nynější vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko.

autor: ČTK | 20. 9. 2016 11:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama