Kritika kyjevské vlády Jevgenije Žilina zabili kvůli jeho obchodům, tvrdí ruský tisk

ČTK ČTK
20. 9. 2016 11:51
Jevgenij Žilin byl radikální odpůrce reforem na Ukrajině. Za jeho pondělní vraždu v ruské metropoli můžou podle agentury TASS jeho obchodní aktivity. Čtyřicetiletý Žilin založil v roce 2010 hnutí Záštita, které stálo za tehdejším ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Po převratu byl na Ukrajině stíhán za vytváření ilegálních ozbrojených bojůvek, únosy a finanční machinace.
Moskva. Ilustrační foto.
Moskva. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva – Motivem pondělní vraždy ukrajinského exulanta a šéfa protivládního hnutí Záštita Jevgenije Žilina nedaleko Moskvy byly pravděpodobně jeho obchodní aktivity. Podle ruské tiskové agentury TASS to uvedli vyšetřovatelé.

"Vyšetřovatelé prověřují několik možných motivů tohoto zločinu. Obchodní aktivity jsou na prvním místě, ale vyloučena není ani osobní zášť," řekla mluvčí vyšetřovatelů Olga Vradijová.

Radikální odpůrce ukrajinských proevropských reforem Žilin byl zabit v pondělí večer v kavárně v osadě Gorki-2 na západním předměstí Moskvy výstřelem do hlavy. Zemřel na místě, jeho společník byl postřelen a zůstává v kritickém stavu. Vrah podle policistů uprchl v autě s cizí poznávací značkou.

Čtyřicetiletý Žilin založil své hnutí v roce 2010, ale do širšího povědomí se Záštita dostala až za politické krize v letech 2013–14, která vyvrcholila převratem a svržením proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Žilin, bývalý policista, tehdy žádal důrazný zákrok proti demonstrantům v Kyjevě a podle některých zpráv organizoval fyzické útoky proti odpůrcům Janukovyčova režimu.

Žilin zřídil už v roce 2011 speciální bojovou skupinu a po převratu byl na Ukrajině stíhán za vytváření ilegálních ozbrojených bojůvek, únosy a finanční machinace.

Před ukrajinskou policií proto uprchl do Ruska. Na jaře 2014 se údajně účastnil prvních násilných akcí proruských vzbouřenců v Donbasu. Členem Žilinova hnutí byl i nynější vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 33 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy