Zchudlý Krym vystřízlivěl. Pod Kyjevem nám bylo líp, ozývá se z poloostrova

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
28. 8. 2016 18:30
Ceny dramaticky stoupají, zatímco mzdy a důchody stagnují. Tak vypadá ekonomická situace na Krymu více než dva roky od okamžiku, kdy jej anektovalo Rusko. Důchodci, státní zaměstnanci i pracovníci v turistickém ruchu přitom čekali, že se jejich finanční situace po anexi poloostrova zlepší. Reportáž agentury Reuters.
Krym.
Krym. | Foto: Reuters

Armjansk – Namísto zářných zítřků, které Krymu slibovalo Rusko, zápolí tamní obyvatelé se stagnací mezd a raketovým nárůstem cen. Také turistický ruch na poloostrově hluboce upadá.

Lidé, kteří tu žijí, začínají ze špatné ekonomické situace vinit Moskvu.

Nějakou dobu nebylo o Krymu téměř slyšet. Před časem se však znovu dostal na titulní strany: poté, co ruský prezident Vladimir Putin obvinil Kyjev, že na druhou stranu hranice poslal záškodníky s cílem poškodit tamní hospodářství.

Místní lidé jsou jiného názoru. Tvrdí, že hlavní škodu napáchala Moskva – svým nezájmem o to, co se na poloostrově děje.

"Připojili jsme se k Rusku a oni se o nás zcela přestali zajímat," cituje agentura Reuters Jevgenije, dělníka v továrně na výrobu titanové běloby ve městě Armjansku. "Lidé jsou naivní. Mysleli si, že když budou součástí Ruska, všechno bude ruské. Ano, ceny se nyní vyhouply na ruskou úroveň, zatímco mzdy zůstaly stejné. To je hlavní problém."

Kvůli obavám z odvety ze strany vedení podniku Jevgenij odmítl prozradit své jméno. Podobně jako další jeho spolupracovníci. Od nejpalčivějších problémů odvedly pozornost místních právě střety bezpečnostních složek s údajnými narušiteli svrchovanosti ruského území v krymském městě Armjansk. Kyjev tvrdí, že ke střetu nikdy nedošlo a Moskva si celý incident vymyslela jako záminku k dalším vojenským akcím proti Ukrajině.

Továrna na chemikálie

Armjansk nikdy neprosperoval. Čtvrtina tamní populace, jež čítá 20 tisíc osob, pracuje ve stejné továrně jako Jevgenij. Když byl Krym ještě pod kontrolou vlády v Kyjevě, v obchodech bylo podle místních dost zboží a nikdo si nestěžoval ani na úroveň služeb.

Poté, co Kyjev loni zablokoval dodávky z Ukrajiny, ale ceny velmi rychle vzrostly.

"Stěží si mohu dovolit nakoupit potraviny. Zaplatit navíc oblečení je velmi obtížné," říká technický pracovník Pavel, který teď vydělává 17 tisíc rublů (6400 Kč) měsíčně. To je přibližně polovina průměrné mzdy v Rusku. "Na Ukrajině by to bylo dost, protože tam jsou ceny nižší," dodává.

U dalších tří zaměstnanců, s nimiž mluvila korespondentka agentury Reuters, se měsíční mzda pohybovala od 10 tisíc rublů (laborant) po 21 tisíc rublů (vedoucí pracovník malé strojírenské firmy).

Snížit ceny má pomoci most, který Rusko staví, aby poloostrov spojilo s jihem země. První kamiony po něm však stěží projedou dřív než v roce 2018.

"Nemáme peníze"

Moskva o problémech Armjansku ví. Zařadila ho proto na seznam tří stovek měst, které naléhavě potřebují státní investice, aby mohla diverzifikovat svou ekonomiku.

Když ale agentura Reuters úřady kontaktovala, ministr hospodářství krymské vlády připustil, že v současnosti pro město žádné speciální projekty připravovány nejsou.

Rusko oznámilo, že na Krymu chce do roku 2020 investovat 680 miliard rublů (přibližně 240 miliard korun). Tato částka mnohanásobně převyšuje miliardy rublů, které Moskva každý měsíc vyplácí místnímu obyvatelstvu na důchodech a mzdách učitelů, lékařů a úředníků.

Právě důchodci, státní zaměstnanci a ti, jimž obživu zajišťuje turistický průmysl, očekávali, že se jejich finanční situace po anexi poloostrova výrazně zlepší. V důsledku poklesu cen ropy a západních sankcí však rubl naopak ztratil polovinu své hodnoty vůči dolaru.

V květnu zachytily televizní kamery ruského premiéra Dmitrije Medveděva při jeho návštěvě Krymu, jak čelí zoufalé postarší ženě, která si stěžovala na životní podmínky půl milionu krymských důchodců. "Je nemožné z důchodu na Krymu vyžít," uváděla. "Ceny jsou šílené… Co je to osm tisíc rublů. To je zcela nicotná suma," opakovala. Medveděvova odpověď se okamžitě stala hitem sociálních sítí: "Jednoduše nemáme peníze… Vydržte."

Prázdné restaurace

Krym byl se svými lázněmi a slunným černomořským pobřežím oblíbenou turistickou destinací od carské éry, kdy Anton Pavlovič Čechov popisoval mimomanželské vztahy příslušníků společenské smetánky navštěvující jaltskou promenádu.

Putin loni prohlásil, že turismus na Krymu musí vykazovat zisk, a je proto zapotřebí, aby Moskva zvážila opatření, jež přitáhnou zahraniční návštěvníky.

Kvůli ruské anexi však Krym přišel o Ukrajince a tuto ztrátu nedokázali nahradit ani Rusové.

Když byl Krym ještě pod kontrolou vlády v Kyjevě, přijíždělo sem každoročně šest milionů zahraničních návštěvníků, alespoň podle oficiálních čísel. Po anexi došlo k výraznému poklesu a od té doby se v podstatě nic nezměnilo.

"Když jsme byli součástí Ukrajiny, přijíždělo sem více lidí," říká znuděně se tvářící číšník na malé terase poloprázdné restaurace s názvem Evropa, ležící nedaleko mořského pobřeží v populárním letovisku Jevpatoriji.

Číšnice Natálie dodává, že návštěvníci dnes utratí mnohem méně peněz, než když poloostrov patřil Ukrajině. "Lidé se teď zdráhají utrácet peníze, objednávají si toho jen málo a dostáváme menší spropitné," říká. "Máme tu dnes krizi rublu a ceny jsou vysoké. Lidé sem přijíždějí z Ruska a jsou šokováni, jak vysoké jsou ceny všeho na Krymu. I nás samotné to šokuje."

 

Právě se děje

před 13 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 42 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 43 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 59 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy