Letos nastane zvrat, pro nás to dobré nebude, říká ukrajinská válečná spisovatelka

Martin Novák Martin Novák
14. 1. 2025 5:30
S válkou na Ukrajině letos dojde k nějakému zlomu, ale je otázka, zda k lepšímu. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká ukrajinská dobrovolnice a autorka úspěšných knih o válce s Ruskem Darja Bura.
Ukrajinská spisovatelka Darja Bura
Ukrajinská spisovatelka Darja Bura | Foto: Facebook Darji Bury (se svolením k užití)

I přes obrovské ztráty mají ruské jednotky od začátku roku na Ukrajině územní zisky. Obsadili město Kurachove, zablokovali silnici ke strategicky důležitému městu Pokrovsk a přiblížili se k administrativní hranici Dněpropetrovské oblasti.

Darja Bura v rozhovoru popisuje, že případného příměří se bojí. "Rusům nevěřím, protože dříve či později zaútočí znovu," obává se spisovatelka, která společně s investigativním reportérem Jurijem Butusovem napsala knihu Bitva o Charkov a nedávno jí vyšla kniha o 38 dní trvajícím ruském obléhání města Černihiv na začátku války.

Převládá teď na Ukrajině mínění, že se blíží v nějaké podobě příměří?

Všude se o tom píše a hovoří, ale často mi to připadá jako nějaké fráze. Řekla bych, že lidé mají pocit - a mám ho i já -, že letos dojde k nějakému zlomu, že se něco výrazně změní. Jen nevím, zda k lepšímu, nebo k horšímu. Já se vlastně příměří bojím. Protože si myslím, že Rusové se nevzdají svých cílů a po nějaké době znovu zaútočí. Přitom řada lidí na Ukrajině si bude myslet, že jsme neprohráli. Ale i když válka skončí, život nebude jako dřív. Příliš mnoho lidí zemřelo, padlo v boji. Mnoho lidí ztratilo domy. Nejde se jen tak vrátit do doby před válkou.

Jak to zatím vypadá s výpadky elektřiny a tepla? Je to horší než minulou zimu?

Zatím to není tak zlé, jak to vypadalo z původních velmi pesimistických prognóz. Samozřejmě ale nikdy nemáte jistotu, zda proud a internet půjdou, či ne. Někdy tři hodiny jdou, pak čtyři hodiny ne, pak zase tři hodiny ano. Těžko se plánuje práce a samozřejmě to stojí mnoho nervů. Loňskou zimu jsme přežili, letošní přežijeme také, ale bude to těžké.

Věříte tomu, že Rusko se může změnit nebo se může začít chovat k Ukrajině jinak po Putinově odchodu nebo smrti?

Dost jsem se o tom bavila i s ukrajinskými vojáky. Myslím, že převládá názor, že nechceme mít s Ruskem nic společného. S Ruskem, ne s Putinem. Protože vinu nenese jen Putin. On je zločinec, který válku začal, ale v Rusku prostě existuje velká nenávist k Ukrajincům. Lidé tam mají takové názory. Já do konce svého života Rusům neodpustím. Starým, mladým, nikomu. I ti, co mlčí, jsou vinni.

Jaký je váš nejsilnější zážitek z frontové linie nebo z míst, o kterých píšete ve svých knihách o válce?

Těžko vybrat jeden moment z tolika. Nikdy nezapomenu na to, kdy jsem poprvé viděla rozbombardovaný a totálně zničený dům. Bylo to v roce 2015 v Avdijivce, kde Rusové zničili devítipatrovou budovu. Tehdy to byl šokující pohled, ale nenapadlo mě, že takto bude za několik let vypadat mnoho ukrajinských měst. Těžko se smiřuje s tím, že se něco takového děje ve vaší zemi. Nedá se na to zvyknout, člověk si znovu a znovu říká, co se to děje. Pořád mě děsí, že ruské rakety dopadají až do Lvova.

Žiju v Kyjevě a loni jsem po dlouhé době jela do zahraničí. Doprovázela jsem zraněné ukrajinské vojáky a veterány do německého Düsseldorfu. Lidé tam až do rána seděli a popíjeli v barech a restauracích, procházeli se v parku. Padl na mě smutek, že tohle v Kyjevě a jiných městech už neznáme, protože v noci je zákaz vycházení a všichni musí být doma. Nikdo neví, kdy a kam přiletí raketa nebo dron.

A také mě rmoutí, že pořád nevidím konec toho všeho, této války.

Vaše nová kniha o Černihivu je plná dramatických příběhů lidí, kteří se najednou ocitli uprostřed války…

Příbuzní kamaráda mého otce se rozhodli v prvních dnech invaze, že odjedou na vesnici. Že tam mají zásoby a přečkají to nejhorší. Pak se rozhodli vrátit do města, ale protože Černihiv už okupanti obklíčili, museli projet po silnici přes ruské kontrolní stanoviště. Ruští vojáci je pustili a pak do jejich auta stříleli zezadu. Všichni na místě zemřeli a jejich ostatky nemohli dlouho pohřbít, protože hřbitovem procházela frontová linie. Těla zůstala uvězněna v márnici. Mnoho lidí čekalo, že bude válka, ale ne že až taková. Že se Rusové skutečně rozhodnou zaútočit na Kyjev. A najednou se dívali ze sklepů, jak palba ničí jejich domy.

Ukrajinci se ale rychle adaptovali. Někdo začal shánět a dopravovat pomoc vojákům, někdo se staral o bezprizorní kočky a další zvířata. Všichni se navzájem podporovali, a proto dokázali některá města a napadená území ubránit. Obzvláště silné to bylo v Charkově, kde se úžasně projevili lidé z kultury. Spisovatelé, herci, hudebníci. Pomáhali vojákům, informovali o tom, co se děje. Mnozí zůstali ve městě a organizovali vše, co bylo třeba k obraně. Charkované mají silný pocit soudržnosti jako obyvatelé města, bránili ho a brání jako svoji pevnost.

Mohlo by vás zajímat: Putin si nechal posvětit kříže se svými iniciálami (10. 1. 2025)

Putin si nechal patriarchou Kirillem posvětit kříže se svými iniciály. Teď je budou nosit velitelé ruské agrese na Ukrajině. | Video: Aktuálně.cz/Kremlin.ru
 
VS
Václav Schlosspřed 3 měsíci

Rusové nemají územní zisky přes ztráty, ale díky ztrátám. Na většině míst jen stlačili frontu, ale jsou i výjimky. Ukrajinci si takové ztráty dovolit nemohou. Velká část toho, o co ukrajinci přišli, je z důvodu, že jim nebylo umožněno efektivně zasahovat na území Ruska. Tyto obranné údery jsou pro jejich úspěch naprosto zásadní. Je nutné dodávat jim co nejvíce užitečných prostředků, aby byli schopni Rusům způsobovat co největší škodu. Zároveň se ukazuje, jak skvělý tah bylo zabrání kousku kurské oblasti. To co mnozí kritizovali, se Ukrajině nyní vyplácí ve velkém. Navázali tam na sebe obrovské množství Ruských prostředků, prostor se jim díky výhodné topografii daří držet. Dokonce, proti všem předpokladům, se jim nedávno podařilo v jednom směru i postoupit, což bylo, alespoň pro mě, v současné situaci nečekané.

JB
Jaroslav Bronczekpřed 3 měsíci

Co k tomu říci.Nevím již přesně ale někdy kolem roku 2010 jsem zaměstnal o sobotách a nedělích několik Ukrajinců, mezi kterými byl jeden Rus, údajně bývalý voják. Ukrajinci s ním nechtěli pracovat i když byl pracovitý. Dali jasně najevo, že Ruské občany nemusí a tak je to do dnes. Toho využily rozvědky USA jako v bývalé Jugoslavii mezi Chorvaty a Srby a pak stačí už jen zapálit konflikt. Docela dobře to fungovalo i mezi indiánskými kmeny v Americe, proto se většinou vyzabijeli mezi sebou zbraněmi od bílých osadníků. A pak stačí rozhádat Evropu a problém je za dveřmi. Jak to dopadne s Ukrajinou, nelze zcela jednoznačně tvrdit, jedno je ale jisté, že RF nepřestane, dokud nedosáhne cílů, které západu nestínila.

FD
František Dvořákpřed 3 měsíci

Asi není nic divného, kolik se objevilo spisovatelů, umělců, různých analytiků a dalších odborníků popisujících a hodnotících válku. Viděl jsem na YouTube i dokument od Pavola Sloty o Donbase. Je dobré znát i jiné názory. A jak zde nedávno psal jeden pán, připadá mu to jako bratrovražedná válka iniciovaná zvenčí. To je na tom asi to nejsmutnější.

Právě se děje

Další zprávy