Ukrajinské volby živě: Zločinec versus diktátorka

Martin Novák Martin Novák
7. 2. 2010 8:30
Janukovyč byl za mlada odsouzen za krádež a přepadení, Tymošenková je zas prý posedlá mocí
Opičák na Náměstí nezávislosti. Místu, kde se před pěti lety odehrávala oranžová revoluce.
Opičák na Náměstí nezávislosti. Místu, kde se před pěti lety odehrávala oranžová revoluce. | Foto: Martin Novák

Kyjev (Od našeho zpravodaje) - Před pěti lety bylo kyjevské Náměstí nezávislosti epicentrem dramatických událostí.

Statisícové demonstrace přerostly ve známou oranžovou revoluci a v dramatickém třetím kole voleb vynesly do prezidentského úřadu Viktora Juščenka.

Ačkoliv i tentokrát se čeká dramatický a vypjatý souboj mezi Julijí Tymošenkovou a Viktorem Janukovyčem, náměstí, známé jako Maydan (podle ukrajinského názvu Maydan Nězaležnosti), vůbec nepřipomíná blížící se volby.

Soud zde totiž preventivně zakázal jakékoliv demonstrace.

Takže zde na zasněžené ploše řádí jen opičák (přesněji muž oblečený do opičího obleku) a podbízí se kolemjdoucím, aby se s ním za peníze nechali vyfotit.

O kus dál se děti prohánějí na umělém kluzišti, které v rámci reklamní kampaně na svojí kávu postavila firma Jacobs.

(Vše o ukrajinských volbách, Tymošenkové a Janukovyčovi naleznete po kliknutí na následující grafiku.)

Zatímco v srdci Kyjeva a celé Ukrajiny vládne idyla, ve volebních štábech dvou hlavních kandidátů finišuje úsilí získat na poslední chvíli nerozhodnuté voliče.

Tržiště v Kyjevě.
Tržiště v Kyjevě. | Foto: Martin Novák

Titulek této reportáže se leckterému čtenáři možná bude zdát divný, možná až neuctivý či dokonce urážející Ukrajince. Ale oni sami své dva kandidáty takto titulují.

Tymošenková a její stoupenci nazývají Janukovyče v televizních i rozhlasových spotech kriminálníkem, protože jako mladík seděl ještě v dobách Sovětského svazu ve vězení za krádež a přepadení.

Janukovyč a jeho lidé zase varují, že Tymošenková je posedlá mocí a jako prezidentka bude vládnout způsobem hraničícím s diktaturou.

Oba kandidáti se obviňují z přípravy podvodů a Tymošenková v neděli prohlásila, že Janukovyč přípravuje puč. Podle ní se v kyjevských hotelích a ubytovnách soustředilo několik tisíc příslušníků soukromých bezpečnostních služeb, které mají útok provést. Další prý mají přijet ještě dnes.

Tymošenková má větší podporu na nacionalističtějším a více proevropském západě Ukrajiny, Janukovyč na rusky hovořícím a také k Rusku se více obracejícím východě země. Když jeden z kandidátů jede do té "druhé" poloviny, kde není moc oblíbený, je to, jako kdyby vyrážel na nepřátelské teritorium.

Dva promrzlí muži nabízejí letáky a noviny v centru Kyjeva v modrém předvolebním stanu stanu Viktora Janukovyče. Poraženého z oranžové revoluce, který hodlá využít zklamání mnoha lidí s vývojem po oranžové revoluci a nakonec se přece jenom prezidentem stát.

Promrzlí dobrovolníci Viktora Janukovyče.
Promrzlí dobrovolníci Viktora Janukovyče. | Foto: Martin Novák

Budou protesty a demonstrace ze strany toho, kdo prohraje? "Pokud bude rozdíl méně než tři procenta, ano. Pokud někdo vyhraje větším rozdílem, asi ne. Hlavně, aby byly volby čestné a svobodné," říká jeden z dobrovolníků.

Oba kandidáti v posledních hodinách slibují, co vše po svém zvolení udělají. Tymošenková oznámila, že zruší povinnou vojenskou službu a vybuduje profesionální armádu. Janukovyč chce zvednout až o pětinu minimální penzi a zvýšit přídavky na děti.

A co plyn?

Evropany a Čechy samozřejmě na ukrajinských volbách eminentně zajímá, jak to bude s plynem.

Analytik Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií míní, že se už není čeho bát.

Nový prezident bude muset také dohlédnout na přípravy Eura 2012. Fotbalového Mistrovství Evropy, které Ukrajina pořádá společně s Polskem. Výstavba stadionů je zatím ve skluzu, na snímku rekonstruovaný Olympijský stadion v Kyjevě, kde by se mělo hrát finále.
Nový prezident bude muset také dohlédnout na přípravy Eura 2012. Fotbalového Mistrovství Evropy, které Ukrajina pořádá společně s Polskem. Výstavba stadionů je zatím ve skluzu, na snímku rekonstruovaný Olympijský stadion v Kyjevě, kde by se mělo hrát finále. | Foto: Martin Novák

"Ať vyhraje kdokoliv, bude muset vyjednávat s Ruskem o nových podmínkách platby za plyn. Buď o odkladu dluhů, nebo o ruském kapitálovém vstupu ukrajinského energetického sektoru, protože ukrajinská ekonomika je skutečně v těžké krizi a státní plynárenská společnost Naftogaz má dluhy ve výši pěti miliard dolarů. Jak Tymošenková, tak Janukovyč se chystají s Ruskem jednat nekonfrontačně. A Rusové to vědí, nemají zájem na další krizi jako byla ta před rokem," uvedl Gazizullin pro Aktuálně.cz.

Kompletní rozhovor s Ildarem Gazizullinem si můžete přečíst zde

Amerika poradí

Zvláštností voleb je, že oba kandidáti si najali jako tvůrce image a poradce pro své vystupování americké specialisty.

Janukovyčovi například radí Paul Manafort, známý organizátor kampaní amerických republikánů.

Ukrajinci tvrdí, že to Janukovyčovi pomohlo. Vystupuje mnohem lépe než před pěti lety, což ho nakonec může dovést k vítězství.

Vzpomínka na sovětskou minulost Ukrajiny. 62 metrů vysoká socha Matka Vlast, postavená na památku osvobození Kyjeva od nacistů v roce 1943. Vztyčena byla v roce 1981.
Vzpomínka na sovětskou minulost Ukrajiny. 62 metrů vysoká socha Matka Vlast, postavená na památku osvobození Kyjeva od nacistů v roce 1943. Vztyčena byla v roce 1981. | Foto: Martin Novák

V prvním kole porazil Tymošenkovou o deset procent, ale v zítřejším druhém kole je ve hře čtyřicet procent hlasů těch, kteří volili jiné kandidáty.

Pro mnohé z nich to ale bude těžká volba. Jako pro profesorku Ludmilu Muchinu. Má české kořeny, její dědeček přišel na Ukrajinu jako dítě s rodiči z Domažlic.

Dnes je předsedkyní České národní rady Ukrajiny. Organizace, která v zemi zastřešuje všechny české spolky a krajanská sdružení.

"V prvním kole jsem volila Tihipka (bývalý šéf ukrajinské centrální banky - pozn. red.), ale teď opravdu nevím. Musíme se s manželem pořádně poradit. Tymošenková ani Janukovyč nejsou lidé, kterým důvěřujeme," řekla Aktuálně.cz.

Průzkumy před druhým kolem mírně favorizují Janukovyče, ale jak se na Ukrajině říká: Na Ukrajině je všechno možné.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy