Proti režimu demonstrovali Ukrajinci od listopadu roku 2013. Účastníci demonstrací protestovali proti rozhodnutí prezidenta odmítnout sblížení s Evropou a navázat těsnější hospodářskou spolupráci s Ruskem, ozývaly se hlasy proti tehdejšímu věznění bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Protesty postupně přerostly v ozbrojené střety, podle úředních odhadů zahynulo v Kyjevě a dalších městech celkem 106 lidí. Média mrtvé označují jako "nebeskou setninu".
Prezident Petro Porošenko při cestě na západ země položil věnec ke hrobu jedné z obětí střelby v Kyjevě. Účastníci vzpomínkové akce v kyjevské Aleji hrdinů nebeské setniny zapalovali na počest mrtvých svíčky a vystřihovali z bílého papíru symbolické anděly. Ve Lvově vyvěsili na místní radnici ukrajinskou vlajku, která před pěti lety vlála nad hlavami demonstrantů v hlavním městě.
Pravoslavný patriarcha Filaret předal v Kyjevě účastníkům dramatických událostí na náměstí Nezávislosti pamětní medaile. V řadě ukrajinských kin dnes promítali dokumentární film Majdan (Náměstí), který je kronikou dramatických událostí, jež vedly k pádu vlády.
Tymošenková na své facebookové stránce 18. únor 2014 označila za znepokojivý a rozhodující den a strašnou a tragickou noc. "Dokonce daleko od Kyjeva, za mřížemi, jsem slyšela bít srdce velkého národa. Dnešek není pouhým výročím. Je to den zrodu skutečně velké, evropské Ukrajiny," napsala expremiérka, která je jednou z vážných uchazeček o post hlavy státu v březnových prezidentských volbách.
Bývalý prezident Janukovyč v únoru 2014 uprchl ze země, pokyn k jeho převozu na Krym a později do Ruska údajně vydal ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajinský exprezident, který nyní žije v Rostově na Donu nedaleko ukrajinských hranic, byl letos v lednu v Kyjevě odsouzen v nepřítomnosti za vlastizradu a napomáhání válce proti Ukrajině ke 13 letům vězení. Rozsudek není pravomocný.