Mluvčí hlavního ředitelství zpravodajské služby ukrajinského ministerstva obrany (HUR) Andrij Jusov během vysílání státní televize potvrdil, že poprvé v historii byly zasaženy dva ruské víceúčelové bojové letouny Su-57 najednou. Technologicky vyspělé stíhačky měly při sobotním náletu na ruské Státní letové zkušební středisko Achtubinsk v jižním Rusku vážně poškodit ukrajinské drony, píše Newsweek.
Ukrajina tak pravděpodobně vyřadila dvě z dvaceti supermoderních stíhaček, které mělo mít ruské letectvo ve své flotile. "Putin je opravdu rozzuřený a v Kremlu je dusno," řekl Jusov podle ukrajinských médií. Moskva měla stíhačky pečlivě skrývat. "Tyto letouny okupanti nikdy neposlali do ukrajinského vzdušného prostoru, protože se báli jejich sestřelení. Ale nepodařilo se jim to," dodal.
Jde o první známý případ, kdy Ukrajina zaútočila na tyto ruské letouny. Ještě před potvrzením ze strany rozvědky někteří ruští blogeři na Telegramu uvedli, že tři ukrajinské bezpilotní letouny zasáhly své cíle, přičemž dva výbuchy stíhačky poškodily. Neupřesnili však, o jaké šlo typy.
"Z jakých důvodů protivzdušná obrana nefungovala, nehodlám prozrazovat. Ať se důvody a tím, jak se to stalo, zabývají lidé na vyšších místech," komentoval situaci ruský vojenský blogger známý jako Fighterbomber, který se zabývá armádním letectvem. "Jediný odpor, kterému bezpilotní letouny čelily, byl oddíl, který na ně vystřílel dva zásobníky a pak celé dopoledne sbíral náboje po letišti," dodal muž, kterého na síti Telegram sleduje více než 460 tisíc lidí.
Zpravodaj ruské státní tiskové agentury RIA Alexandr Charčenko se pozastavil nad nedostatkem hangárů, které by stíhačky před podobnými útoky chránily. "Je neomluvitelné, že naše nejsofistikovanější letouny zůstávají vystaveny na letištní ploše," napsal na tentýž sociální síti.
Ruská armáda aktuálně čelí technologické převaze Ukrajiny, jejíž taktika boje se výrazně odlišuje. "Ruští vojenští komentátoři si nadále stěžují na vynikající schopnosti ukrajinských dronů a jejich elektronického boje," uvedl v minulém týdnu americký Institut pro studium války. Někteří z nich ve svých vyjádřeních poukazují na údajnou radikální převahu Ukrajiny nejen v počtu samotných dronů, ale i v počtu schopných pilotů.
Podrobná zpráva profesora Sergeje Makarenka z Petrohradské elektrotechnické univerzity, která byla zveřejněna v loňském roce, odhalila, že moderní ruské systémy protivzdušné obrany jsou špatně uzpůsobeny pro boj s roji dronů, které se staly vizitkou ukrajinské armády.
Ruské taktické radary nejsou na sledování takových cílů konstruovány. "Výsledky polních testů ukázaly, že radar pro detekci cílů systému protivzdušné obrany Tor zajišťuje detekci malých bezpilotních letounů na vzdálenost pouze tři až čtyři kilometry," napsal ve své analýze.
Bezchybné nejsou ani ruské rušičky, které mohou sice narušit komunikaci dronů, stoprocentně spolehlivé však nejsou. Ukrajinské bezpilotní letouny často operují po předem naprogramovaných trasách nebo používají sofistikovaná protiopatření proti rušení.
V letošním roce, kdy Ukrajinci čelí potížím na bojišti, se okupovaná země rozhodla zesílit útoky drony, které se zaměřují na kritickou infrastrukturu a vojenské objekty na ruském území. Armáda okupované země provedla dosud jednu z největších sérií úderů drony, včetně pozoruhodného útoku z 5. dubna, který byl zaměřen na několik ruských leteckých základen.