Přesní Ukrajinci a nepředvídatelní Rusové. Plukovník popsal, co se teď děje na frontě

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
9. 8. 2023 13:00
Ukrajinci mohou do konce roku v protiofenzivě výrazně pokročit, míní estonský plukovník Mart Vendla. Oproti ruským silám mají podle něj hned několik výhod - provádějí přesnější palebné údery či disponují lepším bojovým zpravodajstvím. Rozsah ukrajinského postupu ale bude záviset i na dalších krocích ze strany Ruska. "A ty jsou často nepředvídatelné," podotkl ve vysílání tamní televize ERR.
Váznoucí protiofenziva: Ukrajinští vojáci bojují i navzdory vlně veder, aby získali zpět svá území | Video: Reuters

Ukrajinci také podle Vendla, zástupce náčelníka generálního štábu estonských obranných sil, účinně objevují mezery v ruské obranné linii a vykazují lepší taktiku na úrovni menších jednotek. Za jejich další výhodu považuje i to, že oproti nepříteli efektivně uplatňují moderní dělostřelectvo s dlouhým doletem.

"Ukrajina může využívat všechny nástroje, které má k dispozici, efektivněji a přesněji než Rusové, protože má bojové zpravodajství na poměrně kvalitní úrovni, a díky tomu může maximalizovat údernost sil," uvedl plukovník v pondělním vydání estonského pořadu Ukraina stuudio. "A všechny tyto údery do hloubky pak slouží stejnému účelu - izolují (nepřátelské) síly na bojišti jak od munice, tak od potravin. A to rozhodně pomůže situaci," dodal.

Vendla také poznamenal, že Ukrajinci minulý týden demonstrovali své schopnosti provádět dálkové dronové útoky, když při zásahu přístavu Novorossijsk došlo k poškození ruské výsadkové lodi. Podle serveru Visegrád 24 mělo jít o největší ztrátu, kterou ruské námořnictvo utrpělo od potopení raketového křižníku Moskva vloni v dubnu. "Skutečnost, že Rusko nedokáže ubránit výsadkovou loď (před údery) ze vzdálenosti 700 kilometrů, říká všechno," podotkl Vendla.

Ukrajincům ale rychlejší postup může ztížit fakt, že ruské síly po ústupu z Chersonu výrazně posílily svou obranu v Záporožské oblasti, zdůraznil plukovník. "Jestliže jinde připadá na jeden region v průměru 400 obranných zařízení, ve směru na Záporoží jich bylo 1400. To svědčí o rozsahu a hloubce jejich obranné struktury," podotkl.

Ta na frontě o délce až tisíc kilometrů zahrnuje velké příkopy, minová pole, valy na ukrytí obrněné techniky či dělostřelecká postavení. Rusům také podle něj výrazně napomáhá řeka Dněpr. "Takže v tomto smyslu je úkol, který před Ukrajinou stojí, nesmírně těžký," podotkl. I přesto ale podle něj mají ukrajinské síly z již zmíněných důvodů šanci ruskou obrannou linii do konce roku výrazněji prolomit. 

"Něco se nám nezdálo." Rusové líčí pasti doslova přes mrtvoly, popisují Ukrajinci (7. 8. 2023)

Ruští vojáci zaminovávají vlastní vojáky. Ukrajinští sapéři tak denně čelí hrozbě smrti | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy