"Ten řídil leda divadlo." Ukrajinci vybírají prezidenta, favoritem voleb je komik

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
31. 3. 2019 10:17
V seriálu Služebník lidu hraje obyčejného učitele, který se náhodou stane prezidentem. V této roli bojuje se zkorumpovanými politiky a neschopnými úředníky. Volodymyr Zelenskyj ale kandiduje na ukrajinského prezidenta i ve skutečnosti. Podle posledních předvolebních průzkumů vede a pravděpodobně i vyhraje dnešní první kolo. Těžké váhy ukrajinské politiky jako stávající prezident Petro Porošenko nebo bývalá premiérka Julija Tymošenková bojují o druhé místo, které by jim zajistilo postup do druhého kola prezidentských voleb. To se bude konat o tři týdny později.
Volodymyr Zelenskyj a Julija Tymošenková. Kartonové podobizny kandidátů na ukrajinského prezidenta.
Volodymyr Zelenskyj a Julija Tymošenková. Kartonové podobizny kandidátů na ukrajinského prezidenta. | Foto: ČTK

Kyjev (od našeho zpravodaje) - "Já budu volit Zelenského, je to prostě sympaťák," říká prodavačka Olesja na známém besarabském tržišti v centru Kyjeva. "To si teda pomůžeme. Vždyť ten člověk řídil maximálně divadlo a teď bude mít celý stát," reaguje na její slova jeden ze zákazníků.  

"Všechno bude lepší než to, co je dneska," odpovídá mu prodavačka. Podobné debaty probíhají po celé Ukrajině, která tuto neděli hlasuje o novém prezidentovi.

Většina předvolebních průzkumů předvídá zisk Zelenského mezi 20 až 25 procenty a jeho hlavním dvěma soupeřům dává 12 až 18 procent. S tím, že rozdíl mezi Porošenkem a Tymošenkovou je na úrovni statistické chyby.

"Přinejmenším dvacet procent dotázaných, kteří se chystají k volbám, ale říká, že se rozhodnou na poslední chvíli, pro koho budou hlasovat. Což vlastně znamená, že to může dopadnout jakkoli. Třeba podle toho, jestli bude svítit sluníčko, nebo ne," říká poněkud rezignovaně kyjevský politolog Jevhen Magda.

Vlastenecká rétorika už nefunguje

Pro stávajícího prezidenta Petra Porošenka byla předvolební kampaň hořkým zklamáním. Před pěti lety byl zvolen už v prvním kole hlasování, které spíše připomínalo referendum o potvrzení vítězství tzv. revoluce důstojnosti nad předchozím režimem svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

Volodymyr Zelenskyj (41)

Ukrajinský herec a kandidát na prezidenta Volodymyr Zelenskyj

Populární komik v roce 2016 spustil seriál Služebník lidu, kde hraje obyčejného učitele, který se shodou okolností stane prezidentem a následně bojuje se zkorumpovanými politiky a neschopnými úředníky. Svou skutečnou kandidaturu herec oznámil před třemi měsíci na Silvestra a od té doby suverénně vede všechny předvolební průzkumy. Podle spekulací ukrajinských médií za ním stojí vlivný oligarcha Ihor Kolomojskyj.

Teď není jisté, jestli se vůbec dostane do druhého kola. "Vsadili na vlasteneckou rétoriku, ale ta už nefunguje. Lidi hlavně zajímá korupce, reformy, ceny základních potřeb. A tady se Porošenko nemá čím chlubit," říká televizní novinář Pavel Kazarin, který moderoval předvolební debaty na veřejnoprávní televizi UA:Peršij.

V rámci jeho pořadu mohou lidé hlasovat o důležitosti problémů, které prezident musí řešit. Když měli diváci ve středu na výběr mezi válkou a korupcí, 82 procent volilo jako větší problém korupci.

"Za posledních pět let se podařilo prosadit celou řadu reforem. Ale právě oblast boje s korupcí je jedna z nejproblematičtějších," říká německá europoslankyně Rebecca Harmsová, která se problémům Ukrajiny intenzivně věnuje, a jak sama říká, do Kyjeva jezdí přinejmenším jednou měsíčně.

Pevné jádro voliček

Bývalá premiérka Julija Tymošenková, jejíž portréty zdobí celé centrum Kyjeva, hraje o svou politickou budoucnost. Předvolební kampaň zahájila ještě loni na jaře, kdy představila svou novou strategii rozvoje ukrajinského hospodářství.

Petro Porošenko (53)

Ukrajina - Petro Porošenko

Podnikatel v potravinářství vstoupil do politiky ještě v 90. letech. Jako jeden z prvních podpořil protesty na Majdanu v Kyjevě v roce 2013, které vedly ke svržení prezidenta Viktora Janukovyče. V květnu 2014 byl zvolen už v prvním kole prezidentských voleb se ziskem 54,7 procenta hlasů.

"Tymošenková má své pevné jádro voliček, hlavně z menších měst, které ji budou volit, ať se děje cokoli. Což je nějakých patnáct procent. Když mluvila o IT ekonomice a kryptoměnách coby receptu na ozdravení hospodářství, tak se jí mladí smáli, protože bylo vidět, že tomu moc nerozumí. A starší zase nechápali," říká kyjevský ekonom Vasyl Jurčyšyn.

Podle něj v letošních volbách nerozhodne obliba jednotlivých politiků, ale naopak antipatie, které ve voličích vyvolávají. "Porošenko má problém, protože kolem šedesáti procent dotázaných lidí řeklo, že ho v žádném případě nebude volit. Takže by mohl vyhrát pouze tehdy, pokud by byla nízká volební účast," vysvětluje Jurčyšyn.

V politických kuloárech se mluví o stamilionech dolarů, které tábory Tymošenkové a Porošenka vložily do kampaně. "Nejvíce se obáváme, že ten, kdo skončí třetí, bude chtít zpochybnit výsledky voleb. Což vzhledem k tomu, že rozdíly v preferencích jsou minimální, je dost pravděpodobné. Dokonce jsme slyšeli, že jeden z táborů má i zvláštní rozpočet na pouliční protesty," říká západní diplomat, který nechtěl být jmenován.

Julija Tymošenková (58)

Expremiérka Julia Tymošenková u soudu - 11. října 2011

Do politiky vstoupila v 90. letech především proto, aby se bránila trestnímu stíhání kvůli svému plynovému byznysu. Objevila ale v sobě velký rétorický talent. Její kariéra vrcholila v letech 2007 až 2010, kdy byla ukrajinskou premiérkou. Následné prezidentské volby ale těsně prohrála s Viktorem Janukovyčem a skončila ve vazbě kvůli obvinění, že podepsala záměrně nevýhodnou smlouvu s ruským ropným gigantem Gazprom. Později byla propuštěna a vrátila se do politiky.

Na rozdíl od místních pozorovatelů si ale nemyslí, že by volby mohly být zmanipulovány.

"Tohle jsou nejspíš nejbedlivěji sledované volby na Ukrajině za posledních dvacet let. Přijelo obrovské množství mezinárodních pozorovatelů, všechny tábory pečlivě sledují, co dělají jejich oponenti, počítačový systém je dostatečně robustní, aby se ubránil útokům hackerů… V tomto ohledu by mělo být vše v pořádku," vysvětluje diplomat.

Ekonom Jurčyšyn tvrdí, že není třeba se obávat nějakého zásadního obratu v ukrajinské politice. "Ať už vyhraje kdokoli, třeba Tymošenková nebo Zelenskyj, stejně bude vláda proevropská, to už je společenský konsenzus. Proruské síly mohou získat tak maximálně pětinu hlasů, jejich voliči totiž zůstali na Krymu nebo se separatisty na Donbasu. A Evropa žádá reformy, takže nový prezident stejně nebude moci proces změn zastavit, i kdyby nakrásně chtěl," vysvětluje Jurčyšyn.

Video: Volodymyr Zelenskij v roli učitele Goloborodka. Ukrajinská hvězda internetu kandiduje na prezidenta

Volodymyr Zelenskij v roli učitele Goloborodka, který se stane ukrajinským prezidentem. Ukrajinská hvězda internetu opravdu kandiduje na prezidenta. | Video: Studio Kvartal 95
 

Právě se děje

před 5 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy