Ukrajina: Tymošenková sedí, obliba Janukovyče klesá

Martin Novák Martin Novák
18. 11. 2011 22:05
Jeho strana by opoziční formaci Tymošenkové porazila už jen těsně
Viktor Janukovyč.
Viktor Janukovyč. | Foto: Reuters

Kyjev - Úsporná opatření, ke kterým musela kvůli nízkým rozpočtovým příjmům sáhnout ukrajinská vláda, ničí popularitu prezidenta a posledního vítěze voleb Viktora Janukovyče.

Evropská unie mu vyčítá, že zneužívá justici k perzekuci své soupeřky a vůdkyně opozice Julije Tymošenkové, kterou nedávno soud poslal na sedm let za mříže za podpis údajně nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu.

Ukrajincům ale také vadí snižování sociálních příplatků, zvýšení věku pro odchod do penze a přetrvávající krize, která v roce 2009 tvrdě zasáhla ukrajinskou ekonomiku.

Nejnovější průzkum ukázal, že zatímco ještě loni v létě by pro Janukovyčovu Stranu regionů hlasovalo v parlamentních volbách více než pětatřicet procent Ukrajinců, nyní už by to bylo jen dvaadvacet procent.

Strana Vlast, které šéfuje odsouzená Julija Tymošenková, se těší přízni dvaceti procent voličů.

Známý boxer Vitalij Kličko, který se rozhodl vstoupit do politiky a založil stranu UDAR (Ukrajinská demokratická aliance pro reformy), by zatím dostal jen 4,7 procenta hlasů.

Podle nového zákona by se tak do parlamentu ani nedostal, protože poslanci tento měsíc schválili novelu, která zvyšuje práh, jehož překonání je nutné pro vstup každé strany do parlamentu, ze tří na pět procent.

Nespokojení hasiči z Černobylu nedávno oblehli i budovu ukrajinského parlamentu v Kyjevě.
Nespokojení hasiči z Černobylu nedávno oblehli i budovu ukrajinského parlamentu v Kyjevě. | Foto: Reuters

Menší strany tak obviňují formace Tymošenkové a Janukovyče, že se přes vzájemné nepřátelství dohodly na změně, která pomůže jim oběma a poškodí všechny ostatní.

Parlamentní volby se mají konat příští rok v říjnu. Čtyři měsíce po fotbalovém mistrovství Evropy, které Ukrajina pořádá spolu s Polskem. Úspěšné zvládnutí této akce by mohlo pomoci Janukovyčovi k většímu počtu hlasů.

Kritika vůči němu sílí ale i na východě země, kde byl - na rozdíl od západní Ukrajiny a Kyjeva - velmi populární. Několik stovek hasičů a záchranářů, kteří zasahovali v Černobylu po výbuchu jaderného reaktoru, drží hladovku v centru Doněcka, odkud prezident pochází.

Nelíbí se jim, že vláda snížila sociální příplatky lidem, kteří se podíleli na odstraňování následků havárie. Premiér Mykola Azarov ale tvrdí, že z rozpočtu další peníze uvolnit nemůže, protože není kde brát.

Tymošenková zatím zůstává ve vězení, navíc jí hrozí další soud kvůli daňovým únikům. Šance, že se dostane na svobodu změnou starého zákona, minulý týden padla. Poslanci totiž změnu neschválili.

Návrh, aby z trestního zákoníku vypadl paragraf 365, na jehož základě byla expremiérka odsouzena, podpořilo při hlasování 147 poslanců. K jeho schválení bylo zapotřebí 226 hlasů.

Tymošenková a Janukovyč se v lednu 2010 střetli v prezidentských volbách, Janukovyč těsně zvítězil. Evropská unie mu nyní pohrozila, že pokud jeho rivalka nebude propuštěna na svobodu, Brusel přehodnotí dosavadní dobré vztahy s Ukrajinou.

 

Právě se děje

Další zprávy