reklama
 
 

Dav zaútočil na ukrajinský parlament. Kvůli Černobylu

1. 11. 2011 14:33
Lidem se nelíbí zrušení odškodného a mimořádných penzí pro oběti jaderné katastrofy

Kyjev - Dav zhruba sedmi stovek lidí dopoledne obklíčil budovu ukrajinského parlamentu a snažil se proniknout dovnitř.

Demonstranti protestují proti tomu, že končí vyplácení odškodného pro rodiny postižené černobylskou jadernou katastrofou v roce 1986.

Nelíbí se jim, že hasiči a vojáci, kteří likvidovali před pětadvaceti lety následky výbuchu, mají přijít o mimořádné penze. Vláda zdůvodňuje krácení odškodného a mimořádných penzí nutností šetřit.

Vstup do parlamentu je přehrazen plotem a lidi, kteří se dostanou za něj, okamžitě zadržuje a vrací zpět speciální pořádková jednotka Berkut.

Podle zpravodaje agentury Unian se před budovou velká bitka strhla a rozzlobení lidé se chtěli za každou cenu dostat dovnitř. Mají transparenty "Ruce pryč od černobylských dávek" a "Nesahejte nám na penze".

Chtějí, aby k nim přišel promluvit předseda parlamentu Volodymyr Litvin a předseda vládnoucí Strany regionů Oleksandr Jefremov.

Situaci uklidnili až opoziční poslanci strany Vlast, kteří požadavky demonstrantů podpořili. Sami ale přiznali, že ukrajinský rozpočet je v krizovém stavu a nemá dostatek prostředků na potřebné sociální programy.

Spory o Tymošenkovou

Rušno bylo podle agentury Unian i uvnitř budovy. Zákonodárci Vlasti totiž protestují proti sedmiletému trestu vězení, který nedávno soud vyměřil pro jejich předsedkyni Juliji Tymošenkové.

Opozice obsadila parlamentní tribunu, ohradila ji barikádou z lavic a vyvěsila na ni plakát s nápisem "Svobodu pro Juliji".

Poslanci žádali, aby parlament zařadil na program jednání návrh zákona, který by Tymošenkovou zbavil trestní odpovědnosti za hospodářská rozhodnutí učiněná v ústavní funkci, což by údajně vedlo k jejímu okamžitému propuštění.

Blokádu parlamentní tribuny uvolnila až dohoda mezi zástupci vládní koalice a opozice, podle níž bude návrh na "dekriminalizaci" hospodářských deliktů zařazen do programu páteční parlamentní schůze.


 

autor: Zahraničí | 1. 11. 2011 14:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama