Tymošenková dostala 7 let vězení, Evropa se zlobí

Martin Novák Martin Novák
11. 10. 2011 17:22
Soud ji potrestal za podpis smlouvy na plyn
Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková podle soudu porušila zákon, když v roce 2009 podepsala s ruským premiérem Vladimirem Putinem novou smlouvu o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu.

Takový verdikt vynesl soudce Rodion Kirejev. A poslal Tymošenkovou na sedm let do vězení. Expremiérka údajně překročila své pravomoci, když nařídila plnit dohodu ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz.

Soudce řekl, že předsedkyně vlády připravila zemi o 1,5 miliardy ukrajinských hřiven (skoro 3,5 miliardy korun).

Podle zpravodaje agentury Unian vyvedli političku ze sálu bez pout, jedna z žen, která seděla v zadní lavici, začala křičet: „Hanba této vládě! To, co udělali Tymošenkové, udělají každému!"

Očekává se, že obhájci Tymošenkové se odvolají k odvolacímu soudu, který může rozsudek zrušit.

Před soudní budovou se shromáždily stovky demonstrantů, kteří vyjadřují podporu Tymošenkové.
Před soudní budovou se shromáždily stovky demonstrantů, kteří vyjadřují podporu Tymošenkové. | Foto: ČTK

Putin a Tymošenková podepsali smlouvu v Moskvě 17. ledna 2009 za dramatických okolností. Kvůli sporům mezi oběma zeměmi ruská vláda přerušila na více než dva týdny dodávky plynu do Evropy, takže řada zemí musela radikálně omezit spotřebu.

Bývalá premiérka ještě před proslovem Kirejeva zopakovala, že proces je politický a o jejím odsouzení už dávno rozhodl současný prezident Viktor Janukovyč. "Ukrajina se vrací do období stalinských procesů z roku 1937," uvedla.

V centru Kyjeva se shromažďují příznivci Tymošenkové, kteří protestují proti procesu. Na hlavní třídě Kresčatyk byla krátce přerušena automobilová doprava při potyčkách mezi stoupenci a odpůrci Janukovyče. Policie několik lidí zatkla.

Evropská unie varovala Janukovyče, že odsouzení Tymošenkové zhorší vztahy mezi Unií a Kyjevem. Ukrajina sice uvažuje o členství v EU, ale vstupní rozhovory ještě ani nezačaly.

Putin a Tymošenková 17. ledna 2009 po podpisu smlouvy, za kterou nyní ukrajinské expremiérce hrozí vězení.
Putin a Tymošenková 17. ledna 2009 po podpisu smlouvy, za kterou nyní ukrajinské expremiérce hrozí vězení. | Foto: Reuters

"EU zváží svoji další politiku vůči Ukrajině. Způsob, jakým ukrajinští představitelé nyní respektují vládu zákona, ohrožuje dosavadní vztahy a dialog mezi Unií a Ukrajinou," uvedla v prvním komuniké po vynesení rozsudku šéfka Evropské unie pro zahraniční politiku Catherine Ashtonová.

Janukovyč v reakci prohlásil, že protesty chápe, ale do rozhodnutí soudu nijak nezasahoval. Dodal, že verdikt není definitivní, protože rozhodne až odvolací soud a parlament také pracuje na změně legislativy.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg před několika dny označil proces za pochybný a prezident Václav Klaus žádal Janukovyče dopisem o záruky, že se nejedná o politický proces.

Tymošenková patřila k vůdkyním Oranžové revoluce, která v roce 2004 vedla k opakovaní prezidentských voleb a porážce Janukovyče. Loni naopak Janukovyč Tymošenkovou ve volbách porazil.

Současný prezident má podporu voličů hlavně na východě Ukrajiny, zatímco Kyjev a západ volil před sedmi lety Juščenka a loni Tymošenkovou.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
před 8 minutami

Policie řeší u Hamáčkovy cesty do Moskvy podezření ze dvou trestných činů

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to Česká televize. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej sdělil, že podezření se týká dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ibehej dále zopakoval, že okolnostmi Hamáčkovy cesty se policejní centrála začala zabývat z vlastní iniciativy. Doplnil, že věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, NCOZ k věci zatím nebude poskytovat žádné další informace," uzavřel.

Další zprávy