Tymošenková dostala 7 let vězení, Evropa se zlobí

Martin Novák Martin Novák
11. 10. 2011 17:22
Soud ji potrestal za podpis smlouvy na plyn
Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková podle soudu porušila zákon, když v roce 2009 podepsala s ruským premiérem Vladimirem Putinem novou smlouvu o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu.

Takový verdikt vynesl soudce Rodion Kirejev. A poslal Tymošenkovou na sedm let do vězení. Expremiérka údajně překročila své pravomoci, když nařídila plnit dohodu ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz.

Soudce řekl, že předsedkyně vlády připravila zemi o 1,5 miliardy ukrajinských hřiven (skoro 3,5 miliardy korun).

Podle zpravodaje agentury Unian vyvedli političku ze sálu bez pout, jedna z žen, která seděla v zadní lavici, začala křičet: „Hanba této vládě! To, co udělali Tymošenkové, udělají každému!"

Očekává se, že obhájci Tymošenkové se odvolají k odvolacímu soudu, který může rozsudek zrušit.

Před soudní budovou se shromáždily stovky demonstrantů, kteří vyjadřují podporu Tymošenkové.
Před soudní budovou se shromáždily stovky demonstrantů, kteří vyjadřují podporu Tymošenkové. | Foto: ČTK

Putin a Tymošenková podepsali smlouvu v Moskvě 17. ledna 2009 za dramatických okolností. Kvůli sporům mezi oběma zeměmi ruská vláda přerušila na více než dva týdny dodávky plynu do Evropy, takže řada zemí musela radikálně omezit spotřebu.

Bývalá premiérka ještě před proslovem Kirejeva zopakovala, že proces je politický a o jejím odsouzení už dávno rozhodl současný prezident Viktor Janukovyč. "Ukrajina se vrací do období stalinských procesů z roku 1937," uvedla.

V centru Kyjeva se shromažďují příznivci Tymošenkové, kteří protestují proti procesu. Na hlavní třídě Kresčatyk byla krátce přerušena automobilová doprava při potyčkách mezi stoupenci a odpůrci Janukovyče. Policie několik lidí zatkla.

Evropská unie varovala Janukovyče, že odsouzení Tymošenkové zhorší vztahy mezi Unií a Kyjevem. Ukrajina sice uvažuje o členství v EU, ale vstupní rozhovory ještě ani nezačaly.

Putin a Tymošenková 17. ledna 2009 po podpisu smlouvy, za kterou nyní ukrajinské expremiérce hrozí vězení.
Putin a Tymošenková 17. ledna 2009 po podpisu smlouvy, za kterou nyní ukrajinské expremiérce hrozí vězení. | Foto: Reuters

"EU zváží svoji další politiku vůči Ukrajině. Způsob, jakým ukrajinští představitelé nyní respektují vládu zákona, ohrožuje dosavadní vztahy a dialog mezi Unií a Ukrajinou," uvedla v prvním komuniké po vynesení rozsudku šéfka Evropské unie pro zahraniční politiku Catherine Ashtonová.

Janukovyč v reakci prohlásil, že protesty chápe, ale do rozhodnutí soudu nijak nezasahoval. Dodal, že verdikt není definitivní, protože rozhodne až odvolací soud a parlament také pracuje na změně legislativy.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg před několika dny označil proces za pochybný a prezident Václav Klaus žádal Janukovyče dopisem o záruky, že se nejedná o politický proces.

Tymošenková patřila k vůdkyním Oranžové revoluce, která v roce 2004 vedla k opakovaní prezidentských voleb a porážce Janukovyče. Loni naopak Janukovyč Tymošenkovou ve volbách porazil.

Současný prezident má podporu voličů hlavně na východě Ukrajiny, zatímco Kyjev a západ volil před sedmi lety Juščenka a loni Tymošenkovou.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 13 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy