Údery raketami a drony na elektrárny, teplárny a objekty spojené se zásobováním vodou a elektřinou začaly loni v říjnu, krátce po ukrajinském zásahu Kerčského mostu na okupovaném Krymu. Trvaly až do března, způsobily rozsáhlé výpadky dodávek vody i tepla.
Ukrajinská města se v noci musela obejít bez osvětlení a lidé se chodili ohřát nebo si dobít mobilní telefony na speciální místa zvaná body nezlomnosti, kde energii zajišťovaly agregáty.
"Rusko má v této chvíli zhruba 585 raket, kterými může zasáhnout cíl ve vzdálenosti přes 500 kilometrů. Z toho je 270 kusů balistických střel Iskander a 75 hypersonických raket Kinžal odpalovaných z letadel. Kromě toho může mít v zásobě také staré střely Ch-22," uvedl mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) Vadim Skibickyj v rozhovoru pro RBK-Ukraine. Tomu nasvědčují události z letošního ledna, kdy střela Ch-22 odpálená z letounu minula elektrárnu v Dnipru a zasáhla obytný dům, ve kterém zahynulo přes čtyřicet lidí.
V březnu Rusové od útoků na energetickou infrastrukturu upustili a zaměřili se například na ukrajinské přístavy. HUR ale očekává, že před začátkem zimy se Rusové opět vrátí ke snaze demoralizovat Ukrajince ztrátou tepla, světla a vody. I když nebudou mít k dispozici tolik raket jako před rokem.
"Stávající výroba neumožní Rusům udržet stejnou intenzitu útoků jako dříve. Nemohou odpálit 200 raket měsíčně, několik měsíců po sobě. Budou pečlivěji vybírat cíle útoků a hledat takové letové trasy raket, aby obešli naši protivzdušnou obranu," říká Skibickyj. Podle něj ale mají Rusové problém s produkcí střel Ch-101, protože do nich potřebují zahraniční součástky, kterých se jim nyní kvůli sankcím nedostává.
Přípravy na nové útoky
Podle vládních odhadů Rusové zničili nebo poškodili 43 procent ukrajinské energetické infrastruktury. Během zimních měsíců energetická síť přišla o polovinu své kapacity. Šéf státního distributora elektřiny Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj nedávno řekl časopisu Forbes, že od října do března Rusové vyslali na objekty infrastruktury po celé Ukrajině přes 1200 střel a dronů.
Ukrajinci se během léta pokoušeli některé škody způsobené ruskými údery opravit. Ukrenerho kvůli tomu od června zvýšilo poplatek odběratelů elektřiny téměř na dvojnásobek.
Ministerstvo energetiky dlouhodobě vyzývá Ukrajince, aby se snažili v rámci možností omezit používání elektrických spotřebičů.
Ministr Herman Haluščenko před měsícem uvedl, že země je na novou vlnu ruských úderů připravená a má k dispozici náhradní zdroje energie, ale že nemůže a nechce prozrazovat detaily. "Jsem přesvědčen, že díky souběhu mnoha našich opatření a kroků letos zajistíme zásobování během topné sezony. Obnovují se zařízení na výrobu a distribuci energie a pracuje se na posílení odolnosti energetické soustavy," řekl ministr.
"Je jasné, že na podzim a v zimě nepřítel zkusí zopakovat teror proti naší energetice. Musíme být připraveni na všechny eventuality," řekl prezident Volodymyr Zelenskyj během návštěvy města Ivano-Frankivsk na západě země.
Ukrajinská ekonomika kvůli ruské agresi celkově prudce poklesla o třicet procent v roce 2022 ve srovnání s předcházejícím rokem.