Ukrajinci přešli na ruskou taktiku. Zakopávají se, jako když okupanti čekali ofenzivu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 12. 3. 2024 9:43
Při loňské ofenzivě se Ukrajincům až na malé výjimky nepodařilo prorazit hradbu, kterou ruští okupanti postavili z minových polí, zákopů a betonových zátarasů známých jako dračí zuby. Teď se situace obrátila. Po pádu východoukrajinské Avdijivky, nad kterou Rusové získali kontrolu minulý měsíc, je to ukrajinská armáda, kdo pod palbou narychlo buduje pevnou obranu, aby se nepřítel nedostal dál.

Silná linie s betonovými bunkry a hlubokými příkopy vzniká dva kilometry od současné frontové linie. Cílem je zadržet okupanty, aby se ani přes jejich velkou převahu v počtu dělostřelecké munice a ve schopnostech leteckých úderů nedostali dál.

Ukrajina teď sílu na další ofenzivu nemá a i podle vyjádření velitelů a politiků se letos zaměří na obranu území, které kontroluje. "Na deset odpálených ruských granátů můžeme odpovědět jen jedním. Nemůžeme pořádně likvidovat ruskou techniku a je třeba více útočit na ruská skladiště a zásoby v týlu. Pak by převaha nepřítele nebyla tak velká," popsal minulý týden pro Aktuálně.cz ukrajinský pilot a důstojník letectva ve výslužbě Oleksij Melnyk.

Ukrajincům se zatím podařilo zadržet ruský postup západně od Avdijivky. Stáhli se sice z několika okolních vesnic, které ležely níže než toto město, další pozice však drží. V oblasti je otevřený rovinatý terén, což je jako obránce zvýhodňuje. "Ovládnutí Avdijivky nevedlo ke zhroucení ukrajinských pozic. Nevidím žádný ruský průlom," soudí analytik Thibault Fouillet z francouzského Institutu pro strategická a bezpečnostní studia.

Podle expertů z finské skupiny Black Bird Group, která sleduje pohyb na frontě pomocí satelitních snímků a fotografií z dronů, se Rusové snaží prolomit pozice malými útočnými pěšími oddíly, které ale Ukrajinci v otevřeném terénu likvidují. Prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý ráno prohlásil, že situace se "začíná obracet k lepšímu."

Novou linii budují se speciálními stroji na hloubení příkopů MDK-3. Toto ženijní vozidlo, vážící čtyřicet tun a obsluhované pětičlennou posádkou, dokáže za hodinu vyhloubit zákop dlouhý 200 metrů, široký přes tři metry a hluboký dva metry.

"Měli jsme pracovat na této obraně dříve, už v roce 2022. Ale nemáme dost strojů, lidí a teď ani času udělat tři řady obranné linie na celé frontě, podél 1600 kilometrů," řekl major ukrajinské armády Oleksij Hetman pro tamní internetovou televizi Espreso.tv. Podle něj tak Ukrajina nemůže zrcadlově vybudovat takzvanou Surovikinovu linii, jak se přezdívá ruským obranným postavením v okupované sousední zemi. Název získaly podle generála Sergeje Surovikina, který velel ruským silám na Ukrajině několik měsíců od října 2022 v době, kdy se Rusové museli z některých dobytých oblastí stáhnout.

Ukrajinci se ale připravují na to, že během léta se nepřítel pokusí o rozsáhlý útok na mnoha úsecích fronty dlouhé přes 1600 kilometrů. Menší pravděpodobnost útoku je na jihu, kde frontovou linii představuje řeka Dněpr, za niž se Rusové z Chersonu a okolí kvůli problémům se zásobováním předloni v listopadu stáhli.

Munice, technika ani lidé ale zatím okupantům nedocházejí. Televize CNN citovala nejmenovaného představitele evropských zpravodajských služeb, podle kterého Rusko dokáže vyrobit ročně tři miliony kusů munice, zatímco Spojené státy a Evropa mohou dodat Ukrajině za stejný časový úsek jen 1,2 milionu kusů. Moskva navíc dostává dodávky ještě ze Severní Koreje a Íránu.

Litevská vojenská rozvědka, která je pověstná kvalitními zdroji uvnitř Ruska, ve své poslední zprávě uvedla, že ruská armáda je schopná vést válku se současnou intenzitou ještě dva roky. Hlavně proto, že tamní ekonomika přešla na válečné hospodářství a Kreml si zajistil příjmy z prodeje ropy Číně, Indii a dalším asijským zemím.

Video: Západní pomoc je zásadní, říkají ukrajinští vojáci (6. 3. 2024)

Západní pomoc je zásadní, říkají ukrajinští vojáci | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy