Ukrajina konečně může tvrdě zasáhnout. Rusko nevydrží úroveň ztrát, tvrdí expert

bb bb
20. 6. 2024 9:33
Průběh války se obrací ve prospěch Kyjeva. V komentáři pro The Telegraph to alespoň tvrdí britský plukovník ve výslužbě Hamish de Bretton-Gordon. Případné úspěchy Ukrajiny na bojišti by však mohly znamenat riziko další ruské eskalace, upozorňuje americký server Business Insider.
Ukrajina zastavila Rusko u hranic. Město Vovčansk v Charkovské oblasti za to podle záběrů krutě zaplatilo. | Video: Reuters

De Bretton-Gordon, který mimo jiné velel britskému společnému chemickému, biologickému, radiologickému a jadernému pluku a praporu rychlé reakce NATO, napsal, že Ukrajina musela příliš dlouho bojovat proti ruské invazi s jednou rukou svázanou za zády. "To se však konečně začíná měnit. Od nynějška může s povolením Západu - a především USA - zasahovat cíle mnohem hlouběji v Rusku," tvrdí britský plukovník ve výslužbě.

Ukrajina tak podle něho začíná útočit přímo na ruské vojenské cíle svými "zázračnými zbraněmi", a tím se průběh války obrací ve prospěch Kyjeva. Minulý měsíc server Politico informoval, že administrativa prezidenta Joea Bidena udělila Ukrajině povolení k použití zbraní poskytnutých USA na ruské cíle u Charkova. Na druhé největší ukrajinské město zaútočil agresor v květnu v rámci letní ofenzivy.

"I když je (Ukrajina) stále nucena podle povahy udělených povolení upřednostňovat charkovskou frontu (Washington se stále bojí dát Kyjevu volnou ruku k palbě kamkoli), existují důkazy, že si uvolnila ruce, aby mohla použít ostatní zbraně, které měla v záloze, k úderům jinde," poznamenal de Bretton-Gordon ve svém komentáři.

Bývalý plukovník vyjmenoval několik nedávných vojenských úspěchů Ukrajiny, mezi něž patřily útoky dronů na ruská vojenská plavidla v Taganrožském zálivu a na letiště Achtubinsk na jihu Ruska. Výsledkem posledně jmenovaného útoku bylo zničení nejnovějšího ruského letounu typu stealth, stíhacího bombardéru Su-57.

"Kyjev příliš dlouho vedl nerovný boj, dostal se do nemožné situace, kdy viděl, jak Rusko hromadí vojska za hranicí, a nebyl schopen zasáhnout. Nyní se to změnilo a myslím, že se charkovská fronta začne obracet zpět ve prospěch Kyjeva," napsal de Bretton-Gordon. 

Podle britského důstojníka tomuto obratu nemůže Rusko odolávat spoléháním jen na útočnou opotřebovávací válku. "Rusko nemůže vydržet průmyslovou úroveň ztrát, které v současnosti čelí - zatím přes 500 tisíc. Je mi jedno, jak dobrý je ruský průmyslový komplex. V moderní době je toto číslo prostě neudržitelné," myslí si de Bretton-Gordon.

Úspěchy Ukrajiny by však mohly znamenat riziko. V květnu ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že evropské země, které povzbudily Ukrajinu k přímému útoku na Rusko, by mohly čelit odvetným opatřením. "Představitelé zemí NATO, zejména ti evropští v malých zemích, by si měli plně uvědomit, co je v sázce. Měli by mít na paměti, že jejich země jsou malé a hustě osídlené, což je faktor, se kterým je třeba počítat, než začnou mluvit o úderech hluboko na ruském území," řekl Putin.

"Nezastaví se před ničím." Kreml zuří kvůli rozhodnutí USA, nenáviděná brigáda posílí. (Celý článek s videem zde)

USA zrušily zákaz dodávek zbraní ukrajinské jednotce Azov, Moskva to kritizuje | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy