Ukrajina konečně může tvrdě zasáhnout. Rusko nevydrží úroveň ztrát, tvrdí expert

bb bb
20. 6. 2024 9:33
Průběh války se obrací ve prospěch Kyjeva. V komentáři pro The Telegraph to alespoň tvrdí britský plukovník ve výslužbě Hamish de Bretton-Gordon. Případné úspěchy Ukrajiny na bojišti by však mohly znamenat riziko další ruské eskalace, upozorňuje americký server Business Insider.
Ukrajina zastavila Rusko u hranic. Město Vovčansk v Charkovské oblasti za to podle záběrů krutě zaplatilo. | Video: Reuters

De Bretton-Gordon, který mimo jiné velel britskému společnému chemickému, biologickému, radiologickému a jadernému pluku a praporu rychlé reakce NATO, napsal, že Ukrajina musela příliš dlouho bojovat proti ruské invazi s jednou rukou svázanou za zády. "To se však konečně začíná měnit. Od nynějška může s povolením Západu - a především USA - zasahovat cíle mnohem hlouběji v Rusku," tvrdí britský plukovník ve výslužbě.

Ukrajina tak podle něho začíná útočit přímo na ruské vojenské cíle svými "zázračnými zbraněmi", a tím se průběh války obrací ve prospěch Kyjeva. Minulý měsíc server Politico informoval, že administrativa prezidenta Joea Bidena udělila Ukrajině povolení k použití zbraní poskytnutých USA na ruské cíle u Charkova. Na druhé největší ukrajinské město zaútočil agresor v květnu v rámci letní ofenzivy.

"I když je (Ukrajina) stále nucena podle povahy udělených povolení upřednostňovat charkovskou frontu (Washington se stále bojí dát Kyjevu volnou ruku k palbě kamkoli), existují důkazy, že si uvolnila ruce, aby mohla použít ostatní zbraně, které měla v záloze, k úderům jinde," poznamenal de Bretton-Gordon ve svém komentáři.

Bývalý plukovník vyjmenoval několik nedávných vojenských úspěchů Ukrajiny, mezi něž patřily útoky dronů na ruská vojenská plavidla v Taganrožském zálivu a na letiště Achtubinsk na jihu Ruska. Výsledkem posledně jmenovaného útoku bylo zničení nejnovějšího ruského letounu typu stealth, stíhacího bombardéru Su-57.

"Kyjev příliš dlouho vedl nerovný boj, dostal se do nemožné situace, kdy viděl, jak Rusko hromadí vojska za hranicí, a nebyl schopen zasáhnout. Nyní se to změnilo a myslím, že se charkovská fronta začne obracet zpět ve prospěch Kyjeva," napsal de Bretton-Gordon. 

Podle britského důstojníka tomuto obratu nemůže Rusko odolávat spoléháním jen na útočnou opotřebovávací válku. "Rusko nemůže vydržet průmyslovou úroveň ztrát, které v současnosti čelí - zatím přes 500 tisíc. Je mi jedno, jak dobrý je ruský průmyslový komplex. V moderní době je toto číslo prostě neudržitelné," myslí si de Bretton-Gordon.

Úspěchy Ukrajiny by však mohly znamenat riziko. V květnu ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že evropské země, které povzbudily Ukrajinu k přímému útoku na Rusko, by mohly čelit odvetným opatřením. "Představitelé zemí NATO, zejména ti evropští v malých zemích, by si měli plně uvědomit, co je v sázce. Měli by mít na paměti, že jejich země jsou malé a hustě osídlené, což je faktor, se kterým je třeba počítat, než začnou mluvit o úderech hluboko na ruském území," řekl Putin.

"Nezastaví se před ničím." Kreml zuří kvůli rozhodnutí USA, nenáviděná brigáda posílí. (Celý článek s videem zde)

USA zrušily zákaz dodávek zbraní ukrajinské jednotce Azov, Moskva to kritizuje | Video: Reuters
 
JS
Jiří Svobodapřed 10 měsíci

Tímto vyhrožováním rusko může své požadavky stále stupňovat. Můžeme tak očekávat nárok na Pobaltí, východ Polska, Moldavsko,....a pokud nevyhovíme, tak jaderný útok. Tak to je myšleno? A tak to těm, co chtějí ustupovat rusku vyhovuje?

Jakub Ševčíkpřed 10 měsíci

Rusko nelze podcenovat, zdroje ma stale velke vcetne lidskych. Ukrajina taha za kratsi stranu provazu. Nezbyva, nez ji dlouhodobe podporovat vojensky a davat ji i prostredky na likvidaci vojenskych cilu v Rusku. Konflikt muze byt jeste dlouhy, ale i Rusko se da casem vycerpat a nespokojenost tam jednoho dne vyvre na povrch a rezim se nalomi.

SD
Stan Dobpřed 10 měsíci

Zimní válka bylo vojenské střetnutí mezi čtyřmilionovým Finskem a Sovětským svazem, které začalo sovětskou ofenzivou bez vyhlášení války 30. listopadu 1939 a skončilo Moskevským mírem 13. března 1940. Sovětský svaz byl za toto ilegální napadení vyloučen 14. prosince 1939 ze Společnosti národů. Tenkrát za Finskem nestála žádná země - dnes je na straně Ukrajiny mnoho států, které UA podporují. Jadernou válku si musí Putin rozmyslet, protože by popíral svůj argument, že Rusko je obstoupeno nepřátelskými základnami, což by znamenalo rychlou a jistou zkázu celého území. Jaderné zbraně nemá jenom Rusko. Putin čelí mezinárodnímu zatykači a tak není kam utéci.

Právě se děje

Další zprávy