Ugandský soud zrušil zákon namířený proti homosexuálům

ČTK ČTK
1. 8. 2014 14:15
Zákon přijal ugandský parlament po dlouhých odkladech v prosinci, v platnost vstoupil po únorovém podpisu prezidenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kampala - Ugandský ústavní soud v pátek prohlásil kontroverzní zákon namířený proti homosexuálům za neústavní, napsala agentura Reuters.

Zákon ukládal za styk osob stejného pohlaví "za přitěžujících okolností" až doživotní vězení.

Foto: Aktuálně.cz

Normu přijal ugandský parlament po dlouhých odkladech v prosinci, v platnost vstoupila po únorovém podpisu prezidenta. Vedle homosexuality samotné trestala také její propagaci a pod hrozbou trestu nabádala, aby lidé gaye a lesby udávali.

Původní návrh obsahoval trest smrti

Nejpřísnější trest doživotí ukládal zákon za sexuální styk s nezletilými osobami stejného pohlaví nebo sexuálně aktivním homosexuálům nakaženým virem HIV. Původní návrh zákona z roku 2010, který nakonec neprošel, obsahoval dokonce trest smrti.

V červnu uvalily Spojené státy v reakci na přijetí zákona na Ugandu sankce, které zahrnovaly především zastavení finanční pomoci vládě a zákaz udělovat americká víza ugandským představitelům.

Půjčku ve výši 90 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun) Ugandě už dříve odepřela Světová banka. Ekonomickou pomoc této východoafrické zemi zastavily také Norsko, Dánsko a Nizozemsko.

Téměř třetina afrických zemí má podle AFP zákony zakazující či trestající homosexualitu. Podle agentury je to hlavně důsledek přebírání textů zákonů z dob kolonizace Afriky.

 

Právě se děje

Další zprávy