Za homosexualitu doživotí, Uganda zavádí přísný zákon

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 2. 2014 14:29
Prezident Yoweri Museveni přísnou normu podepsal, aby "ukázal nezávislost"
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kampala - Ugandský prezident Yoweri Museveni podepsal zákon, který přísně trestá homosexualitu.

Norma, která se stala terčem velmi ostré kritiky Západu, homosexualitu a její projevy i propagaci trestá "za přitěžujících okolností" až doživotním vězením. Trest navíc hrozí i těm, kteří homosexuály nenahlásí.

Podle agentury AP Museveni při podpisovém aktu prohlásil, že tento zákon je nutný, neboť "arogantní západní skupiny" se snaží "verbovat" ugandské děti pro homosexualitu.

Museveni původně zákon podepsat odmítal kvůli přílišné přísnosti, ale před pár dny si to rozmyslel. Dokument podepsal ve své rezidenci za přítomnosti vládních představitelů, novinářů a ugandských vědců, jejichž posudek - konstatující, že homosexualita není zakotvena v genech - prezidenta údajně k podpisu přesvědčil.

Homofobní Afrika

Ochránci lidských práv považují zákon za drakonický. Jeho podporovatelé, včetně křesťanských duchovních, však tvrdí, že takové normy je potřeba k ochraně ugandských dětí před homosexuály ze Západu.

Některé západní státy už dříve pohrozily ukončením finanční pomoci vládám, které přijmou takové zákony proti sexuálním menšinám. "My Afričané se nikdy nesnažíme vnutit náš názor ostatním. Jediné, co (západní státy) mohou, je nechat nás na pokoji," vzkázal Museveni zahraničním kritikům.

Homosexualita je v afrických zemích většinou tabuizována a ve 37 z nich, včetně Ugandy, je ilegální. Jen málo Afričanů se otevřeně ke své homosexualitě hlásí. Obávají se uvěznění, násilí nebo ztráty zaměstnání.

Za první porušení zákona ugandská norma počítá se 14 lety vězení, v případě "homosexuality s přitěžujícími okolnostmi" hrozí až doživotí. Do této kategorie řadí opakovaný styk mezi dospělými gayi a lesbami, sex s nezletilými a tělesně postiženými stejného pohlaví a sexuálně aktivní homosexuály nakažené virem HIV. Tresty vězení jsou v něm ale zakotveny i za šíření homosexuálních idejí a tiskovin.

Podle zákona, schváleného ugandským parlamentem loni v prosinci, je trestným činem i nenahlášení gaye úřadům, což podle zpravodajského serveru BBC znemožní, aby se Uganďané veřejně hlásili ke své menšinové sexuální orientaci. Původní návrh zákona za některé projevy homosexuality žádal dokonce trest smrti, po mezinárodní kritice ale vláda nejvyšší trest z normy odstranila.

 

Právě se děje

Další zprávy