Za homosexualitu doživotí, Uganda zavádí přísný zákon

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 2. 2014 14:29
Prezident Yoweri Museveni přísnou normu podepsal, aby "ukázal nezávislost"
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kampala - Ugandský prezident Yoweri Museveni podepsal zákon, který přísně trestá homosexualitu.

Norma, která se stala terčem velmi ostré kritiky Západu, homosexualitu a její projevy i propagaci trestá "za přitěžujících okolností" až doživotním vězením. Trest navíc hrozí i těm, kteří homosexuály nenahlásí.

Podle agentury AP Museveni při podpisovém aktu prohlásil, že tento zákon je nutný, neboť "arogantní západní skupiny" se snaží "verbovat" ugandské děti pro homosexualitu.

Museveni původně zákon podepsat odmítal kvůli přílišné přísnosti, ale před pár dny si to rozmyslel. Dokument podepsal ve své rezidenci za přítomnosti vládních představitelů, novinářů a ugandských vědců, jejichž posudek - konstatující, že homosexualita není zakotvena v genech - prezidenta údajně k podpisu přesvědčil.

Homofobní Afrika

Ochránci lidských práv považují zákon za drakonický. Jeho podporovatelé, včetně křesťanských duchovních, však tvrdí, že takové normy je potřeba k ochraně ugandských dětí před homosexuály ze Západu.

Některé západní státy už dříve pohrozily ukončením finanční pomoci vládám, které přijmou takové zákony proti sexuálním menšinám. "My Afričané se nikdy nesnažíme vnutit náš názor ostatním. Jediné, co (západní státy) mohou, je nechat nás na pokoji," vzkázal Museveni zahraničním kritikům.

Homosexualita je v afrických zemích většinou tabuizována a ve 37 z nich, včetně Ugandy, je ilegální. Jen málo Afričanů se otevřeně ke své homosexualitě hlásí. Obávají se uvěznění, násilí nebo ztráty zaměstnání.

Za první porušení zákona ugandská norma počítá se 14 lety vězení, v případě "homosexuality s přitěžujícími okolnostmi" hrozí až doživotí. Do této kategorie řadí opakovaný styk mezi dospělými gayi a lesbami, sex s nezletilými a tělesně postiženými stejného pohlaví a sexuálně aktivní homosexuály nakažené virem HIV. Tresty vězení jsou v něm ale zakotveny i za šíření homosexuálních idejí a tiskovin.

Podle zákona, schváleného ugandským parlamentem loni v prosinci, je trestným činem i nenahlášení gaye úřadům, což podle zpravodajského serveru BBC znemožní, aby se Uganďané veřejně hlásili ke své menšinové sexuální orientaci. Původní návrh zákona za některé projevy homosexuality žádal dokonce trest smrti, po mezinárodní kritice ale vláda nejvyšší trest z normy odstranila.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy