V Ugandě otiskli seznam gayů, těm teď hrozí doživotí

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 2. 2014 20:45
Se jmény 200 "prominentních" gayů a lesbiček přišel bulvární magazín. Není to poprvé.
Duhová vlajka se symbolikou partnerství lidí stejného pohlaví.
Duhová vlajka se symbolikou partnerství lidí stejného pohlaví. | Foto: Aktuálně.cz

Kampala - Pouhý den poté, co prezident Ugandy Yoweri Museveni podepsal přísný zákon namířený proti gayům a lesbám, zveřejnil tamní bulvární magazín Red Pepper "seznam homosexuálů".

Figuruje na něm 200 jmen veřejně známých osobností.

Přebal nadepsaný titulkem "Odhaleno. 200 prominentních buzen pojmenováno" doplňují fotografie lidí, které redakce označuje za gaye a lesby.

Není to poprvé, co média v této silně homofobní zemi s podobným "odhalením" přišla. V listopadu 2010 otiskl místní časopis Rolling Stone obdobný seznam a přidal výzvu "pověste je".

O měsíc později pak časopis, jenž se známějším americkým titulem pojí pouze jméno, otiskl seznam dalších deseti "prominentních homosexuálů" a přidal rovnou i jejich adresy a další osobní údaje.

Jsou odporní, tvrdí prezident

V pondělí podepsaný zákon přitom vztahy mezi lidmi stejného pohlaví tvrdě trestá, v některých případech až doživotním vězením.

Prezident Museveni s podpisem Západem kritizovaného zákona váhal, ale nakonec se rozhodl, že právní předpis ratifikuje, protože podle něj neexistují důkazy, že je homosexualita vrozená.

"Jsou odporní. Co je to za lidi? Nikdy jsem nevěděl, co dělají. Nedávno mi ale bylo řečeno, že je to odporné. Byl jsem však připraven to ignorovat, když by se našel důkaz, že už se tak narodí. Teď ale žádný takový důkaz neexistuje," prohlásil prezident Ugandy v rozhovoru pro americkou televizi CNN.

Narážel při tom na "studii", kterou si nechal vypracovat. Pověření odborníci v ní údajně dospěli k závěru, že je homosexualita věcí volby.

Zákon, jenž parlament schválil v prosinci, počítá s doživotním vězením pro ty, kdo budou mít homosexuální styk s dětmi, gaye a lesbičky, kteří nakazí (byť nevědomě) partnera virem HIV nebo pro ty, kdo budou přistiženi opakovaně.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy