V Ugandě otiskli seznam gayů, těm teď hrozí doživotí

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 2. 2014 20:45
Se jmény 200 "prominentních" gayů a lesbiček přišel bulvární magazín. Není to poprvé.
Duhová vlajka se symbolikou partnerství lidí stejného pohlaví.
Duhová vlajka se symbolikou partnerství lidí stejného pohlaví. | Foto: Aktuálně.cz

Kampala - Pouhý den poté, co prezident Ugandy Yoweri Museveni podepsal přísný zákon namířený proti gayům a lesbám, zveřejnil tamní bulvární magazín Red Pepper "seznam homosexuálů".

Figuruje na něm 200 jmen veřejně známých osobností.

Přebal nadepsaný titulkem "Odhaleno. 200 prominentních buzen pojmenováno" doplňují fotografie lidí, které redakce označuje za gaye a lesby.

Není to poprvé, co média v této silně homofobní zemi s podobným "odhalením" přišla. V listopadu 2010 otiskl místní časopis Rolling Stone obdobný seznam a přidal výzvu "pověste je".

O měsíc později pak časopis, jenž se známějším americkým titulem pojí pouze jméno, otiskl seznam dalších deseti "prominentních homosexuálů" a přidal rovnou i jejich adresy a další osobní údaje.

Jsou odporní, tvrdí prezident

V pondělí podepsaný zákon přitom vztahy mezi lidmi stejného pohlaví tvrdě trestá, v některých případech až doživotním vězením.

Prezident Museveni s podpisem Západem kritizovaného zákona váhal, ale nakonec se rozhodl, že právní předpis ratifikuje, protože podle něj neexistují důkazy, že je homosexualita vrozená.

"Jsou odporní. Co je to za lidi? Nikdy jsem nevěděl, co dělají. Nedávno mi ale bylo řečeno, že je to odporné. Byl jsem však připraven to ignorovat, když by se našel důkaz, že už se tak narodí. Teď ale žádný takový důkaz neexistuje," prohlásil prezident Ugandy v rozhovoru pro americkou televizi CNN.

Narážel při tom na "studii", kterou si nechal vypracovat. Pověření odborníci v ní údajně dospěli k závěru, že je homosexualita věcí volby.

Zákon, jenž parlament schválil v prosinci, počítá s doživotním vězením pro ty, kdo budou mít homosexuální styk s dětmi, gaye a lesbičky, kteří nakazí (byť nevědomě) partnera virem HIV nebo pro ty, kdo budou přistiženi opakovaně.

 

Právě se děje

Další zprávy