Londýn - Plukovník Muammar Kaddáfí už v Libyi prakticky ztratil moc, operace NATO na podporu libyjských povstalců ale stále pokračují. A tak rostou i náklady spojenců.
Suma, kterou už za úder v Libyi zaplatili, vysoce překračuje původní oficiální odhady.
Britští poplatníci za ni podle listu The Guardian zřejmě dají až sedmkrát víc, než vláda slibovala. Podle nezávislé studie může tato částka dosáhnout až 1,75 miliardy liber (cca 2,7 miliard dolarů). A to v čase, kdy je rozpočet ministerstva financí i obrany krajně napjatý a kdy vláda plánuje rozsáhlé škrty.
Kabinet v Londýně původně tvrdil, že náklady na účast v operaci Úsvit Odyssey nepřesáhnou 260 milionů liber.
Expert na vojenské otázky Francis Tusa ale detailně analyzoval údaje poskytované britským vojenským letectvem a odpovědi vládních přestavitelů na dotazy v parlamentu. Na jejich základě vypracoval dvě detailní finanční studie britských vojenských výdajů na akce v Libyi.
Při kalkulaci použil dvě metody výpočtu. V prvním případě mu vyšlo, že Británie vydala na vojenské operace v Libyi do konce srpna 1,4 až 1,6 miliardy liber, v druhém 850 až 1,75 miliardy.
Tusa uvedl, že do kalkulace nezahrnul značnou leteckou aktivitu RAF nad Libyí v prvních týdnech září, která podle něj celkovou částku ještě výrazně zvýší. Tusaovy detailní analýzy a výpočty jsou k dispozici na Datablogu listu The Guardian.
Když britská vláda v červnu řekla, že libyjská operace bude stát daňové poplatníky už zmiňovaných 260 milionů liber, důsledně nevysvětlila, jak k této částce došla.
Uvedla pouze, že provozní výdaje budou asi 120 milionů liber a náklady na munici 140 milionů.
Tak kolik?
Ani britské ministerstvo financí, ani ministerstvo obrany se nehodlají ke svým původním odhadům a k novým analýzám vyjadřovat.
Opoziční labouristé v souvislosti s libyjskou operací požadují, aby vládní koalice poskytla přesnější údaje o skutečných nákladech na ni. Ministerstvo obrany v září přiznalo, že britské vojenské letouny vzlétly nad Libyi více než 1600krát, což představuje asi pětinu všech leteckých misí, které provedli od začátku konfliktu všichni spojenci dohromady.
Do operace jsou zapojeny i britské útočné helikoptéry Apache, válečné i letadlové lodě, ponorky a minolovky.
"Labouristé podpořili (účast Británie) v konfliktu v Libyi, ale více než miliarda liber za ni vysoce přesahuje původní odhad. Pokud je to tak, budeme chtít znát detailní důvody tohoto selhání," prohlásil stínový ministr obrany Jim Murphy.
Britský kontraadmirál Chris Perry uvedl, že ministerstvo obrany bude muset započítat do celkového účtu za Libyi také "skryté náklady".
Ty podle něj zahrnují položky jako promeškaný výcvik a cvičení, spotřebování munice a náhradních dílů, které jsou potom nahrazeny jiným, dražším typem, a zátěž, kterou musí nést jednotky, jež se přímo neúčastní konfliktu, ale musí převzít část činnosti za ty útvary, které jsou zapojeny do bojových akcí.
Britské ministerstvo financí přitom armádě stále ještě neposkytlo fondy na obnovu nebo opravy zničené nebo opotřebované výstroje a výzbroje z války v Iráku.
Platí i Francie a USA
Žádná ze zemí účastnících se operace proti Libyi se ostatně výdaji na ni moc nechlubí. Francii údajně válčení stojí 1,4 milionu dolarů denně, Spojené státy ještě o 600 000 víc.
Francouzské letouny provedly podle některých zdrojů do konce srpna 4500 letů nad Libyí a zaútočily na 2500 vojenských cílů včetně 850 logistických center.
Paříž tvrdí, že zatím vydala na vojenské akce v Libyi celkem asi 429 milionů dolarů, částka bude ale zřejmě výrazně vyšší.
Další více než 1,3 miliardy dolarů ji budou stát její jednotky rozmístěné v Adenském zálivu, Pobřeží slonoviny, Afghánistánu, Libanonu a Kosovu.
Výdaje Spojených států na operaci v Libyi dosáhnou koncem září asi jedné miliardy dolarů. Ve srovnání s devíti miliardami, které je měsíčně stojí válka v Afghánistánu, je to částka zdánlivě zanedbatelná.
Přesto je Bílý dům za její výši ostře kritizován. Spojené státy záhy po začátku konfliktu v Libyi omezily svou účast na leteckých úderech proti Kaddáfímu.
Jejich výdaje přesto rychle narůstaly, protože čtyři pětiny průzkumných letů - ať už pilotovaných, či bezpilotních - zajišťuje pro spojence nad Libyí právě Pentagon.
Americké ministerstvo obrany ale ujišťuje, že celkové náklady budou nižší, protože za prodej munice, náhradních součástek, paliva a za technickou podporu dostaly od spojenců zaplaceno od března již téměř 222 milionů dolarů.